Reklama

Wielkie święto u grekokatolików

Wielce Błogosławiony Światosław Szewczuk, patriarcha kijowsko-halicki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odwiedził Biały Bór.

Reklama

Z okazji 1025-lecia Chrztu Rusi i Ukrainy patriarcha przewodniczy centralnym uroczystościom diecezjalnym w eparchii wrocławsko-gdańskiej, do której należy Biały Bór,

Białoborska cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy od 2007 roku podniesiona została do rangi sanktuarium. Pielgrzymki z okazji święta Narodzenia trwają jednak nieprzerwanie od 1958 roku. Wizyta patriarchy związana jest także z 55-leciem pielgrzymowania grekokatolików do Białego Boru.

Do Białego Boru przybyli też inni biskupi greckokatoliccy: bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej, abp Jan Martyniak, zwierzchnik Metropolii Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce oraz metropolita iwano-frankowski abp Wołodymyr Wijtyszyn.

W sobotę 14 września w miejscowym ukraińskim Liceum odbyło się najpierw spotkanie z przedstawicielami Rad Parafialnych z dekanatów koszalińskiego i słupskiego, a także spotkanie z nauczycielami i uczniami ukraińskich szkół w Białym Borze i z przedstawicielami ukraińskich organizacji.

Następnie w białoborskiej cerkwi Patriarcha przewodniczył uroczystym Nieszporom "Welyka Weczirnia z Lytieju" z błogosławieństwem chleba, pszenicy, oliwy i wina.

Proponujemy wysłuchanie fragmentów cerkiewnych śpiewów, którymi wierni modlili się podczas Nieszporów:

ks. Wojciech Parfianowicz /GN Biały Bór, 14 września: Fragment Nieszporów "Weczyrnia"

Po Nieszporach patriarcha spotkał się z młodzieżą. Po tym spotkaniu odbył się jeszcze wieczorny koncert muzyki cerkiewnej.

- Kiedy patrzę na wspólnotę greckokatolicką w Polsce, to muszę powiedzieć, że widzę w niej ludzi wierzących. Mimo tragicznej historii związanej z "Akcją Wisła", potrafili oni zachować swoją tożsamość - najpierw jako chrześcijanie, ale także jako wierni Kościoła Greckokatolickiego. Ja tu przyjeżdżam z Ukrainy, aby tutejszym wiernym podziękować i pogratulować za te wszystkie lata - powiedział patriarcha Światosław.

- Świętując jubileusz 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej łączymy się z całym Kościołem, który przeżywa Rok Wiary. My właśnie dziękujemy za dar wiary. Musimy nie tylko za niego dziękować, ale także ciągle go rozwijać. Myślę, że dzisiaj problemem wielu chrześcijan jest to, że wiarę przeżywa się jedynie jako coś emocjonalnego. Ktoś mówi, że się czuje wierzącym. A jednocześnie maleje konkretna znajomość prawd wiary. Wiara to nie tylko uczucie, ale to też coś racjonalnego. Boga można poznawać. Kiedy mówimy o ewangelizacji to oznacza to również, że trzeba zewangelizować uczucia, aby wiara była coraz bardziej świadomym wyborem Pana Boga - tłumaczył patriarcha Światosław.

Najważniejszym momentem niedzielnego świętowania będzie Pontyfikalna Boska Liturgia, która rozpocznie się w białoborskiej cerkwi o godz. 11.00.

Grekokatolicy mieszkający w Polsce należą do Ukraińskiej Cerkwi Kościoła Greckokatolickiego. Jest to wspólnota tradycji wschodniej. Podobnie jak 21 innych Wschodnich Kościołów Katolickich (np. Białoruski, Czeski czy Serbski Kościół Greckokatolicki) jest ona w pełni autonomiczna i niezależna, pozostając w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską i każdym rzymskim Następcą św. Piotra. Kościół greckokatolicki ma własne prawo (Kodeks Katolickich Kościołów Wschodnich), strukturę administracyjną, a także długą tradycję sięgającą czasów chrztu Rusi Kijowskiej. Liturgię w Kościele Greckokatolickim sprawuje się w obrządku bizantyjskim.

Obecnie Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka, po Kościele prawosławnym, jest drugim co do liczebności Kościołem na Ukrainie i największą wspólnotą greckokatolicką na świecie. Należy do niej około trzech milionów wiernych na samej Ukrainie oraz 5,5 miliona poza jej granicami, w tym w Polsce.

W Polsce zwierzchnikiem Metropolii Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej jest abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski. W skład tej metropolii wchodzą archieparchia przemysko-warszawska i eparchia wrocławsko-gdańska z ordynariuszem bp. Włodzimierzem Juszczakiem.

Na terenie wchodzącym w skład rzymskokatolickiej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej funkcjonują dwa dekanaty greckokatolickiej eparchii wrocławsko-gdańskiej. Dekanat koszaliński, do którego należą parafie w Koszalinie, Sławnie, Kołobrzegu, Białogardzie, Świdwinie, Wałczu i Szczecinku oraz dekanat słupski, w skład którego wchodzą parafie w Słupsku, Białym Borze, Miastku, Bobolicach i w Barcinie.

Nie we wszystkich parafiach greckokatolickich posługuje osobny duszpasterz. W całej eparchii wrocławsko-gdańskiej pracuje 34 kapłanów, w tym 8 w dekanatach koszalińskim i słupskim. W Koszalinie i w Świdwinie istnieją też dwa domy zakonne greckokatolickich Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama