Aktywiści Greenpeace oskarżeni o terroryzm

Aktywistom międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace ze statku "Arctic Sunrise", zatrzymanego w czwartek na Morzu Barentsa przez straż przybrzeżną Rosji, postawiono zarzuty terroryzmu i prowadzenia nielegalnej działalności naukowo-badawczej.

Poinformował o tym przedstawiciel Greenpeace Rosja Roman Dołgow, którego w piątek cytuje agencja Interfax. Dołgow rozmawiał z rosyjską agencją z pokładu "Arctic Sunrise". Jest on wśród 27 zatrzymanych ekologów z 18 krajów. Inny z zatrzymanych to obywatel RP Tomasz Dziemiańczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.

"Kapitan statku jest przesłuchiwany. Postawiono nam poważne zarzuty - terroryzmu i prowadzenia nielegalnej działalności naukowo-badawczej. Oskarżenia te są absurdalne. Zostaliśmy zatrzymani na wodach międzynarodowych. Prowadziliśmy pokojową akcję protestacyjną" - przekazał Dołgow.

Aktywista Greenpeace poinformował, że "Arctic Sunrise" jest obecnie konwojowany do Murmańska. "Nie jesteśmy wolni. Znajdujemy się wszyscy, 27 osób, w stołówce. Mamy możliwość pójścia do toalety i na papierosa. Pogranicznicy zachowują się poprawnie, ale twardo" - oznajmił.

W czwartek wieczorem straż przybrzeżna Federacji Rosyjskiej szturmowała z powietrza na Morzu Barentsa, w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża FR, statek "Arctic Sunrise"; zatrzymano 25 osób.

Działacze z załogi "Arctic Sunrise" od kilku dni prowadzą na tym akwenie protest przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. W środę dwoje z nich wspięło się na należącą do koncernu Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja i przywiązało się do niej linami. Oboje zostali zatrzymani.

Próbując udaremnić środową akcję, strażnicy graniczni oddali kilkanaście strzałów ostrzegawczych w kierunku "Arctic Sunrise". Zagrozili też otwarciem ognia do jednostki, jeśli ta nie odpłynie. "Arctic Sunrise" pływa pod banderą Holandii.

Greenpeace już rok temu przeprowadził akcję na platformie Prirazłomnaja, by zaprotestować przeciwko wierceniom w Arktyce. Zdaniem ekologów ewentualny wyciek ropy w tym miejscu miałby katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego w regionie. Wiercenia tam powinny być zakazane, przynajmniej do czasu, aż Gazprom opracuje przekonujący plan likwidacji skutków ewentualnego wycieku - postuluje Greenpeace.

Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe w Arktyce - niskie temperatury, sztormy i góry lodowe - naukowcy oceniają prawdopodobieństwo wypadku i wycieku jako bardzo wysokie, a skutki takiej katastrofy jako o wiele trudniejsze do usunięcia niż w przypadku wycieku na platformie BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • wow
  20.09.2013 12:02
  A od kiedy działalność naukowo badawcza jest nielegalna ????
 • Stanisław_Miłosz
  21.09.2013 10:32
  Swoi swoim to robią?! :o
  Musi nastąpiło jakieś przewerbowanie agentury, bo inaczej wyjaśnić się nie da.

  Jest jeszcze opcja, że te "represje" mają właśnie agenturę uwiarygodnić (np. na okazję, gdy trzeba będzie "ekologistó" na odcinek polskich łupków rzucić), ale czy tak właśnie jest to tylko "zainteresowani" wiedzą.

 • MacBlacker
  23.09.2013 20:56
  Wszelkie wiercenia w tak trudnym technologicznie i wrażliwym ekologicznie terenie powinny być zakazane.
  Tu całkowicie zgadzam się z zielonymi!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  1°C Czwartek
  rano
  2°C Czwartek
  dzień
  wiecej »