„Zachęcić do walki o wiarę”. Pod takim hasłem na Jasnej Górze odbyły się rekolekcje dla ponad 140 kapelanów Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji oraz Służby Celnej.
Tradycyjnie księża w mundurach powierzyli swoją służbę Maryi, składając akt zawierzenia Hetmance Polskiego Żołnierza.
Kapelani są wszędzie tam, gdzie służą żołnierze. Ich głównym zadaniem jest niesienie pokoju, zgody i miłości oraz wsparcia duchowego wojskowym. Uczestnicy mówili: „Żeby przede wszystkim ksiądz był mocny duchem, bo wtedy dopiero będzie mógł podtrzymywać tych swoich podopiecznych na duchu, ale także pomagać im nawet nieraz w tych różnych problemach. Żeby każdy na nowo określił tę swoją postawę wobec Pana Boga i wobec drugiego człowieka”.
Rozważania rekolekcyjne wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jak przyznał, temat dni skupienia, „Zachęcić do walki o wiarę”, trafnie ukazuje, co w życiu każdego człowieka, nie tylko żołnierza, jest najważniejsze. „Chciałbym pokazać naprawdę, ile wiara daje i jak bez niej ciężko, bezsensownie żyć. Skoro mamy taki dar, dar wiary, to jej nie traćmy. Bo to jest tak, jak by ktoś miał wspaniałą żonę czy wspaniałego męża, czy wspaniałą rodzinę. Po co to tracić? Trzeba się o to starać, dbać, walczyć”.
Ordynariat Polowy, w ramach którego w wojsku działają kapelani, reaktywował w 1991 r. Jan Paweł II. Posługą duszpasterską objęte są wszystkie uczelnie, szpitale, sanatoria wojskowe oraz polscy żołnierze uczestniczący w operacjach pokojowych poza granicami kraju, a także wojskowe rodziny, kombatanci, weterani i harcerze.
Tylko prokuratura w Hajnówce skierowała do sądów ponad 80 aktów oskarżenia.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.