We Wrocławiu zakończył się w sobotę trzydniowy XVII międzynarodowy kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Uczestniczyło w nim ponad 4000 lekarzy.
Jak powiedział kierownik Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski, program kongresu nie tylko był skierowany do specjalistów z dziedziny kardiologii, lecz również miał na celu zachęcić do udziału w sympozjach lekarzy rodzinnych i internistów.
- To był bardzo dobry kongres z kilku powodów, ale przede wszystkim mieliśmy wiele ciekawych sympozjów edukacyjnych, podczas których można było poznać nowe techniki leczenia zgodne z nowymi zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego - dodał P. Ponikowski. Podkreśla też, że podczas kongresu można się było przekonać, że "polska kardiologia nie odstaje od poziomu europejskiego".
Zdaniem kardiologa, współorganizatora kongresu, który odbywał się pod hasłem "Niewydolność serca - od prewencji do interwencji", osobną kwestią jest organizacja i finansowanie specjalistycznego leczenia kardiologicznego. W trakcie kongresu zarząd PTK skierował w tej sprawie list do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
- Rozmawialiśmy podczas kongresu również o poprawie finansowania opieki kardiologicznej, o takim wykorzystaniu tych środków, by pacjent miał lepszy dostęp do odpowiednich usług. To już jednak leży w gestii Narodowego Funduszu Zdrowia i jest osobnym zagadnieniem - podsumował P. Ponikowski.
Podczas kongresu odbyło się walne zgromadzenie PTK, które na nowego prezesa wybrało prof. Zbigniewa Kalarusa z Katedry Kardiologii Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne powstało w 1954 r. W skład PTK wchodzi 17 oddziałów regionalnych, 10 komisji oraz 16 sekcji. PTK liczy ok. 5500 członków. Celem statutowym organizacji jest inicjowanie badań naukowych w dziedzinie kardiologii, profilaktyka i zwalczanie chorób serca i naczyń, propagowanie postępów kardiologii i kardiochirurgii w społeczeństwie, współudział w kształceniu lekarzy i innych pracowników systemu opieki zdrowotnej w zakresie kardiologii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.