Prezydent Bronisław Komorowski odwołał prof. Zytę Gilowską z funkcji członka RPP, w związku ze zrzeczeniem się przez nią tej funkcji - poinformowała w piątek w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Prezydent ma trzy miesiące na powołanie nowego członka RPP.
"W związku ze zrzeczeniem się przez prof. Zytę Gilowską funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, prezydent Bronisław Komorowski na podstawie artykułu 13 ust. 5 pkt. 1 ustawy o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r. odwołał ją z funkcji członka RPP" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Kancelaria nie ujawniła powodów rezygnacji, ale jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, zdecydowały o tym względy zdrowotne.
Według ustawy o NBP organy uprawnione do powołania członka Rady odwołują go wyłącznie w przypadku: zrzeczenia się swej funkcji; choroby trwale uniemożliwiającej sprawowanie funkcji; skazania prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa; złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu.
Ustawa mówi ponadto, że członek Rady będący członkiem partii politycznej lub związku zawodowego musi na okres kadencji w Radzie zawiesić działalność w tej partii lub w tym związku, pod rygorem odwołania z Rady.
Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział w TVN CNBC, że trwają analizy dotyczące trybu uzupełnienia składu Rady Polityki Pieniężnej, czy należy to zrobić w ramach kadencji członka rady, czy kadencji całej rady. Dziekoński zauważył, że ustawa mówi o sześcioletniej kadencji członka RPP.
"Trzeba rozstrzygnąć, czy jest to kadencja nowego członka rady, czy jest to uzupełnienie i to wymaga analizy prawnej. Żebyśmy mieli pełną jasność, jaki charakter będzie miało powołanie i na jaki okres czasu ta osoba będzie powołana na to miejsce" - powiedział.
Dziekoński pytany, czy prezydent miał już okazję prowadzić wstępne, sondażowe rozmowy z ewentualnymi następcami Gilowskiej powiedział, że nie. "Dopiero dzisiaj zostało podpisane przez prezydenta rozstrzygnięcie w tej sprawie. Oczywiste jest, że nie wypada i pan prezydent nigdy tego nie czyni, by przed podjęciem decyzji prowadzić jakiekolwiek rozmowy sondażowe. Byłoby to niewłaściwe" - powiedział minister.
Dziekoński zaznaczył, że prośba o odwołanie ze składu RPP wpłynęła w tym tygodniu. "Pan prezydent przyjął ze zrozumieniem wniosek i przychylił się do tej prośby" - dodał minister. Podkreślił, że prezydent nie prowadził na razie konsultacji ws. powołania nowego członka Rady.
"Pani profesor Zyta Gilowska poinformowała pana prezydenta o swojej rezygnacji, pytanie o powody należy adresować bezpośrednio do prof. Gilowskiej. Pan prezydent przyjął ze zrozumieniem argumentację i na jej prośbę odwołał z funkcji członka RPP" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Zaznaczyła, że prezydent ma 3 miesiące na powołanie następcy w RPP. Pytana o kandydatury na potencjalnych następców Gilowskiej, odpowiedziała: "Pismo z rezygnacją wpłynęło do nas dopiero w tym tygodniu. Jeśli pojawi się odpowiednia kandydatura, to następca zostanie powołany. Sądzę, że ten termin 3 miesięcy nie zostanie skonsumowany".
Dyrektor Biura Prasowego Narodowego Banku Polskiego Przemysław Kuk powiedział PAP, że nieobecność członka RPP nie stoi na przeszkodzie obradom Rady. Zgodnie z regulaminem RPP ustalenia Rady podejmowane są w formie uchwał większością głosów przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym przewodniczącego Rady.
Uzupełnienia składu Rady, np. z powodu zrzeczenia się funkcji, organ powołujący ma dokonać nie później niż w trzy miesiące od odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka Rady.
Do Rady Polityki Pieniężnej Gilowską powołał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Od lipca 2012 r. Gilowska była nieobecna na pięciu posiedzeniach decyzyjnych RPP.
Ustawa o NBP mówi, że w skład RPP wchodzą: przewodniczący Rady, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka Rady wynosi 6 lat, funkcję tę można pełnić tylko przez jedną kadencję.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.