Potrzeba nam dziś także duchowego Schengen, w którym znikną granice dzielące
bliźnich wyrażających odmienne przekonania - napisał abp Józef Życiński w
liście na tegoroczny Wielki Post.
Nowe pokusy pustyni
List Metropolity Lubelskiego na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu
Drodzy wierni,
„Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz” (Mt 4, 10) – mówi dziś w Ewangelii Chrystus, odrzucając pokusę. U progu Wielkiego Postu, w pejzażu pustyni, gdzie Jezus modli się i pości, kierujemy naszą uwagę w stronę nowych wyzwań, w których Bóg oczekuje naszego świadectwa wiary. Służąc samemu Bogu, pragniemy karmić się chlebem życia i odrzucać pokusy, w których sukces za wszelką cenę miałby stanowić najwyższą życiową wartość.
Wsłuchując się w słowo pochodzące z ust Bożych, chcemy wiernie wprowadzać je w życie. Dostrzegamy jednak, że często kierowane do nas Boże przesłanie bywa zagłuszone zgiełkiem reklam, komentarzem politycznym, agresywnym krzykiem, który usiłuje zepchnąć sprawy wiary na daleki margines naszych zainteresowań. Czas wielkopostnej przemiany stanowi okres duchowych porządków, które mają nas wyzwolić z różnych form zniewolenia, abyśmy mogli powtórzyć za Chrystusem: „Bogu samemu służyć będziesz” (Mt 4, 10).
Kim jest dla nas Chrystus?
Czy w zmieniających się realiach życia możemy powiedzieć, że Chrystus jest dla nas najważniejszy? Czy potrafimy odkrywać obecność Chrystusa w ubogich i bezdomnych, w zagubionych życiowo i w czekających na słowa pociechy? Czy znajdujemy czas, by spotykać Chrystusa przychodzącego w sakramentach świętych? Czy nie jest przypadkiem tak, że w kręgu naszych bliskich dziecko czeka na chrzest kilka lat; jego rodzice zaś nie wiążą się sakramentem małżeństwa, mimo że nie mają żadnych przeszkód. Czasem przyczyną tego bywa obojętność, czasem zaś - możliwości łatwiejszego korzystania z kredytów lub otrzymania zapomogi przysługującej samotnym matkom.
«« | « |
1
|
2
|
3
|
4
|
»
|
»»