XIII Dzień Papieski, jest szczęśliwy nie pechowy, bo nim rozpoczynamy przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II - powiedział w sobotę wieczorem na antenie TVP1 kard. Kazimierz Nycz. Pamięć o nim jest naszym wielkim obowiązkiem – zaznaczył metropolita warszawski.
Kard. Nycz stwierdził też, że najważniejszy wymiar Dnia Papieskiego to przybliżanie osoby, dzieła i nauczania Jana Pawła II. Przypomniał, że już w 1999 r. jego inicjatorzy mówili o tym, że będzie potrzebny szczególnie wtedy, kiedy Jana Pawła II zabraknie. - To już prawie 9 lat mija od jego śmierci i wyrasta nowe pokolenie, które go nie znało – zauważył arcybiskup Warszawy i podkreślił, że przypominanie Jana Pawła II jest naszym wielkim obowiązkiem.
Tegoroczny, XIII Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem: „Jan Paweł II – papież dialogu”. – Papież rzeczywiście był człowiekiem dialogu – podkreśla kard. Nycz, był otwarty na świat innych religii i ludzi niewierzących. - Nieraz ten dialog, jak np. spotkania w Asyżu budziły u niektórych znaki zapytania: czy tak wolno? Pod tym względem są bardzo podobni z obecnym papieżem Franciszkiem, który także nie boi się świata, chce nieść Dobrą Nowinę nie tylko tym, którzy przychodzą do kościoła, ale prowadzi dialog ze wszystkimi – zauważa metropolita warszawski. Podkreśla, że dialog to nie jest nachalne nawracanie ale prezentowanie Dobrej Nowiny z zastrzeżeniem „jeśli chcesz...”.
Kard. Nycz odniósł się także do symboliki daty wyznaczonej na kanonizację bł. Jana Pawła II – 27 kwietnia 2014 r. – Papież ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, w to święto był beatyfikowany i będzie kanonizowany – wylicza metropolita warszawski. Dla kard. Nycza szczególną wymowę ma również to, że tego dnia będą dwie kanonizacje dwóch wielkich papieży związanych z Soborem Watykańskim II.
- Nie przejmujmy się malkontentami, którzy mówią, że „Polacy kochają papieża, ale nie znają jego nauczania”. Róbmy swoje, wykorzystajmy czas do kanonizacji na pracę z młodymi w parafiach, w szkole, w rodzinach – zachęcał kard. Nycz. Najważniejszą rzeczą jest umieć wchodzić swoją osobą w przestrzeń świadectwa, którą dawał nam Jan Paweł II – świadectwa modlitwy, wyciszenia, kontemplacji, miłości do drugiego człowieka – mówił.
Metropolita warszawski zachęcał również do włączenia się w ogólnopolską zbiórkę pieniężną, jaka co roku jest organizowana w ramach Dnia Papieskiego na stypendia dla zdolnej ale ubogiej młodzieży. Obecnie korzysta z nich 2,5 tys. uczniów i studentów. - Z tego „żywego pomnika” Jan Paweł II cieszył się najbardziej – przypomniał kard. Nycz, apelując by, wszyscy którzy kochają papieża wsparli Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.