Niedoszły zabójca papieża chce być Polakiem

Brzmi to jak kiepski żart, ale okazuje się, że to prawda. Niedoszły zabójca papieża Jana Pawła II, Turek Ali Agca, chce po odbyciu wyroku zamieszkać w Polsce - poinformował jego adwokat - twierdzi dziennik.pl.

Mało tego, mecenas Turka mówi, że Agca już złożył wniosek o przyznanie mu polskiego obywatelstwa. Rodzi się pytanie: po co Turek to robi? zobacz galerię Niedoszły zabójca papieża Jana Pawła II stara się o polskie obywatelstwo fot. Polska Agencja Prasowa Jak oświadczył adwokat Haci Ali Ozhan, Agca chce również, by przeniesiono go do polskiego więzienia, gdzie odsiedziałby resztę ciążącego na nim wyroku. Jest to kara za zabójstwo w 1979 roku tureckiego dziennikarza Abdi Ipekci. 50-letni obecnie Agca ma wyjść z więzienia w 2010 roku. Niedoszły zabójca polskiego papieża został odesłany do Turcji po 19-letnim pobycie we włoskim więzieniu. Ciężko raniony na placu świętego Piotra 13 maja 1981 roku Jan Paweł II spotkał się w dwa lata później z Agcą w cztery oczy w więziennej celi, oświadczając przy tym, że mu wybacza. Jak podała agencja Associated Press, polska ambasada w Turcji nie zamierza komentować wniosku Agcy. Sam zamachowiec nie mówi, po co mu polskie obywatelstwo, a tym bardziej, dlaczego chciałby odbyć resztę kary w polskim więzieniu. Być może jest to medialna prowokacja, która ma zwrócić uwagę na zapomnianą postać niedoszłego zabójcy papieża? Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Sprawa Zagranicznych, potwierdził złożenie wniosku o nadanie polskiego obywatelstwa Ali Agcy. Jednak sceptycznie ocenia szanse Turka na zostanie Polakiem. "Jednym z warunków przyznania obywatelstwa jest minimum pięcioletni pobyt w Polsce. Choćby z tego tytuły szanse Agcy na polskie obywatelstwo oceniam jako nikłe" - powiedział Paszkowski w TVN24. "Jestem zszokowany. To zaskakująca informacja. Na razie nie wiem, czy to jakieś nawrócenie, czy może inne powody" - komentuje sprawę Tadeusz Cymański, poseł PiS. - "To naprawdę trudno skomentować".

«« | « | 1 | » | »»
 • Michał
  02.05.2008 19:08
  Może Turkowi A. Agcy zależy na łagodniejszym niż w Turcji, traktowaniu więźniów ?
  Oby tylko odseparowano go od innych skazanych, na których mógłby mieć dodatkowo zgubny wpływ ! Dla wielu więźniów taki sławny osobnik byłby sensacją, dodatkową "atrakcją".
 • steve
  02.05.2008 20:12
  na pewno chce dostać odszkodowanie za odsiecz wiedeńską, a jak znam Donka to ma duże szanse
 • Pigusia25
  03.05.2008 11:59
  Ciekawe kogo teraz chce zabić ?
 • Luke
  19.01.2010 03:02
  my biedni Polacy buracy. mamy tyle wspólnego z przebaczaniem i religią że raptem wiemy co to jest. Jak byś myli narodem na takim poziomie na jakim niejesteśmy to zamiast trzymać krzyż w jednej ręce a nóż w drugiej zwyczajnie temu człowiekowi dało by się to obywatelstwo by udowodnić *chociażby propagandowo* że na prawdę naża chrześcijańska wiara jest żywa i że miłosierdzie to nie tylko hasło które kiedyś wypowiedział ksiądz w Kościele.Skoro facet chce być Polakiem to już nie jest tym kim był. jemu imponuje postawa Polaka. szkoda że znał tylko jednego bo gdyby znał nas to by już nie chciał tu przyjechać
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  24°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »