Watykan: Sesja akademii nauk społecznych

Równoczesne stosowanie zasad solidarności i pomocniczości w dążeniu do dobra wspólnego - to temat obrad Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

W watykańskim biurze prasowym zaprezentowano prace tego gremium. Chodzi o ukazanie nowego sensu i możliwości zastosowań pojęcia dobra wspólnego w erze globalizacji. Proces ten prowadzi z jednej strony do rosnących dysproporcji, niesprawiedliwości społecznej i napięć, z drugiej zaś rodzi nowe szanse. Podczas XIV sesji Akademii od 2 do 6 maja naukowcy dyskutować będą nad możliwościami zmobilizowania przez zasady solidarności i pomocniczości nowych sił społecznych, gospodarczych i kulturowych. Chodzi o to, by globalizacja była cywilizacją dobra wspólnego. „Nie będziemy tych tematów podejmowali jedynie teoretycznie, ale także w odniesieniu do rozwiązań praktycznych” – powiedział prof. Pierpaolo Donati. Wykładowca uniwersytetu bolońskiego zauważył, że pierwszy raz na forum Papieskiej Akademii Nauk Społecznych zaproszono ekspertów praktycznie stosujących nowe metodologie w realizacji dobra wspólnego. „Są to między innymi nowe wzorce ekonomiczne, takie jak gospodarka komunii czy bank żywnościowy. Innym przykładem jest propagowanie dobra wspólnego za pośrednictwem Internetu – dzielenie się danymi bez szukania zysku czy interesów politycznych. Rodzi się taka postawa w obrębie społeczeństwa obywatelskiego, w którym istnieją relacje równości, wzajemności – dar informacji w Internecie” – powiedział prof. Donati.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  dzień
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »