Jasna Góra: Przestroga przed zagrożeniami konsumizmu

O strefach zagrożenia i polach do obrony, jawiących się w wymiarze społecznym całego narodu, mówił 3 maja na Jasnej Górze kard. Józef Glemp. Polscy biskupi oraz ponad 30 tys. wiernych uczestniczyło w sanktuarium w głównych uroczystościach ku czci Maryi, Królowej Polski.

Ks. Prymas przypomniał w homilii, że cnota i grzech przeplatają się i dlatego Kościół musi interesować się nie tylko modlitwą i dziełami charytatywnymi, ale także problemami społecznymi. Wskazał na ataki na rodzinę przez lekceważenie obyczajowości i praktykowanie związków dorywczych oraz brak szacunku do życia poczętego przez stosowanie rozmaitych zagrywek ideologicznych zawstydzających naszą cywilizację: „Paradoks polega na tym, że w czasie, gdy po stronie ideologii walczy się o swobodę aborcji, likwidacji poczętych ludzi, jednocześnie walczy się o prawo do sztucznego poczęcia człowieka – mówił kard. Józef Glemp. – To odrzucanie potomstwa przez część kobiet, a przez część – namiętne pragnienie, ukazuje rozdarcie wśród współczesnego społeczeństwa dotkniętego konsumizmem”. Prymas przestrzegał przed zagrażającą Polsce nową ideologią, która ma na uwadze głównie indywidualny rozwój kosztem zasad. Podkreślił, że odrzucając zasady niezmienne i wartości niezbywalne, ludzie popadają w mętną przestrzeń i wchodzą w obszar głupoty. Tradycyjnie podczas sumy powtórzony został milenijny akt oddania Polski Matce Bożej i złożone zostały przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego. Za obroną życia zdecydowanie opowiedzieli się polscy biskupi, którzy na zakończenie wczorajszych obrad wystosowali z Jasnej Góry protest wobec niedawnej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o depenalizacji i dostępie do tzw. bezpiecznej aborcji. Pasterze Kościoła przypomnieli, że „aborcja jest zawsze zabójstwem całkowicie bezbronnego dziecka”. Wyrazili także „kategoryczny sprzeciw wobec próby narzucania drogą administracyjną zasad sprzecznych z podstawową wrażliwością moralną ludzkich sumień”. Jasnogórskie uroczystości ku czci Królowej Polski zakończy wieczorny Apel i wiwat z armat z racji Jubileuszu 700-lecia paulinów w służbie Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »