Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego, znanego działacza katolickiego i pierwszego premiera III RP odbędzie się w niedzielę 3 listopada. Uroczysta Msza św. żałobna zostanie odprawiona w stołecznej katedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00.
Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego, znanego działacza katolickiego i pierwszego premiera III RP odbędzie się w niedzielę 3 listopada. Uroczysta Msza św. żałobna zostanie odprawiona w stołecznej katedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz - arcybiskup metropolita warszawski, a koncelebrze wezmą udział m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk i Prymas Czech kard. Dominik Duka oraz liczni polscy biskupi. Następnie b. premier spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w podwarszawskich Laskach.
Liturgię w stołecznej w bazylice archikatedralnej koncelebrować będą także nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas-senior abp Henryk Muszyński, abp Tadeusz Gocłowski, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek, bp Wojciech Polak, bp Tadeusz Pieronek, przedstawiciele zakonów i duchowieństwa z całej Polski.
Obecne będą najwyższe władze państwowe Rzeczpospolitej z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, delegaci innych państw, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz członkowie Korpusu Dyplomatycznego.
W ramach uroczystości żałobnych po śmierci Tadeusza Mazowieckiego prezydent Bronisław Komorowski ogłosił na 3 listopada żałobę narodową. W przeddzień, w sobotę 2 listopada w godzinach 10-18 będzie można oddać hołd premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu. W Pałacu Prezydenckim zostanie wystawiona trumna z ciałem Zmarłego.
W niedzielę 3 listopada o godz. 10.00 wyruszy z Pałacu Prezydenckiego kondukt z trumną Tadeusza Mazowieckiego do katedry św. Jana. Będą w nim uczestniczyć przyjaciele i współpracownicy Zmarłego oraz mieszkańcy stolicy.
Przed katedrą warszawską zostaną wystawione telebimy, na których będzie można śledzić liturgię. Po zakończeniu Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego zostanie przewieziona do kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej w Laskach Warszawskich, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa i złożenie do rodzinnego grobu na cmentarzu. Dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w ceremonii pogrzebowej w Laskach strona rządowa zapewnia przejazd.
Kuria warszawska informuje, że następnie będzie możliwość wspólnego spotkania i dzielenia się wspomnieniami o Zmarłym Premierze w sali Domu św. Stanisława (internat dziewcząt).
Kondolencje po śmierci premiera Tadeusza Mazowieckiego na ręce prezydenta RP złożyła Konferencja Episkopatu Polski. „Śmierć ukazuje prawdziwą wartość człowieka. W osobie Zmarłego żegnamy wiernego syna naszej Ojczyzny, gorliwego i zaangażowanego w życie społeczne katolika, człowieka sumienia, pierwszego premiera polskiego rządu niełatwych czasów po przeobrażeniach roku 1989” – stwierdza w liście Prezydium Episkopatu.
Swe kondolencje przekazał także papież Franciszek. Zostały one przesłane z Watykanu na ręce przewodniczącego Episkopatu Polski, abp. Józefa Michalika. „Był mężem stanu, który dobro ojczyzny i narodu przedkładał ponad swoje sprawy osobiste” - napisał w imieniu Ojca Świętego abp Angelo Becciu, substytut Sekretariatu Stanu. Dodał, że funkcję szefa rządu Mazowiecki pełnił „z oddaniem i mądrością, z poszanowaniem wartości chrześcijańskich i z żywą wiarą, dając przykład szlachetnego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego”.
Tadeusz Mazowiecki, znany działacz katolicki, założyciel i redaktor naczelny "Więzi", współtwórca Klubu Inteligencji Katolickiej, pierwszy premier III Rzeczypospolitej zmarł 28 października w Warszawie wieku 86 lat. W wolnej Polsce był szefem rządu, współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności, a od 2010 r. doradcą Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Był Kawalerem Orderu Orła Białego i papieskiego orderu św. Grzegorza.
Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1946-1955 był członkiem Stowarzyszenia „PAX”. Początkowo działał w grupie tygodnika „Dziś i jutro”, wydawanego przez środowisko Bolesława Piaseckiego. Następnie pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Słowo Powszechne”. Był współzałożycielem, a w latach 1953-1955 redaktorem naczelnym „Wrocławskiego Tygodnika Katolików” (WTK).
W 1957 r. znalazł się wśród założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W rok później powstał miesięcznik „Więź”, którego Mazowiecki był współtwórcą i pierwszym redaktorem naczelnym. Funkcję tę pełnił do momentu internowania, czyli do 13 grudnia 1981 r.
W latach 1961-71 zasiadał w Sejmie PRL jako poseł z ramienia Koła Poselskiego „Znak”. W 1976 r., był jednym z sygnatariuszy protestu przeciwko zmianie Konstytucji, kiedy to do ustawy zasadniczej wpisano socjalizm, kierowniczą rolę PZPR i przyjaźń ze Związkiem Radzieckim. W tym czasie związał się ściśle z ruchem opozycyjnym. Od lat związany jest blisko ze środowiskiem intelektualnym skupionym wokół Zakładu dla Ociemniałych prowadzanego przez siostry franciszkanki służebnice krzyża w Laskach pod Warszawą.
W 1980 r. Tadeusz Mazowiecki został przewodniczącym komisji doradców Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. W 1981 i 1989 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.
W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Po upadku komunizmu, od sierpnia 1989 do grudnia 1990, był pierwszym niekomunistycznym szefem rządu po drugiej wojnie światowej. Za jego rządów doszło do normalizacji stosunków Państwo - Kościół oraz nastąpił powrót katechezy do szkół publicznych.
Mazowiecki był posłem na Sejm w latach 1991-2001. W latach 1992-95 dał się poznać opinii międzynarodowej jako specjalny sprawozdawca konfliktu w b. Jugosławii, wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ. Podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej w obliczu czystek etnicznych na Bałkanach.
W 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Natomiast w styczniu 2012 r. otrzymał wysokie odznaczenie papieskie - Order św. Grzegorza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.