Ulewny deszcz nie odstraszył ponad dwóch tysięcy wiernych, którzy przeszli z modlitwą Drogę Krzyżową w byłym KL Birkenau w Brzezince.
Tradycyjne nabożeństwo odprawiono 3 listopada - w niedzielę po Dniu Zadusznym. Jego uczestnicy modlili się w intencji ofiar obozów koncentracyjnych i gułagów. Droga Krzyżowa rozpoczęła się o 14.00 przy prowadzącej na teren obozu Bramie Śmierci. Kryjący się pod parasolami pątnicy przeszli wzdłuż rampy, gdzie przyjmowano i selekcjonowano transporty więźniów, następnie wzdłuż baraków, obok ruin krematorium, pomiędzy dołami, gdzie palono zamordowanych, by wśród zagajników brzozowych, gdzie rozsypywano prochy, przez teren obozu Romów dojść do kościoła parafialnego w Brzezince. Sprawowana tutaj Eucharystia zakończyła Drogę Krzyżową.
W Drodze Krzyżowej uczestniczyli księża, bracia i siostry zakonne oraz wierni świeccy. Naturalnej wielkości krzyż nieśli przedstawiciele ruchów religijnych, grup społecznych oraz różnych zawodów. Za nim niesiono ogromny różaniec. Ta modlitwa Maryjna towarzyszyła przejściu między kolejnymi stacjami. Wyznaczały je miejsca kaźni obozowej.
Podczas nabożeństwa posługiwano się tekstem przygotowanym przez oświęcimski Klub Inteligencji Katolickiej po wizycie i modlitwie w tym miejscu bł. Jana Pawła II. Podczas nabożeństwa przywołano także obecność jego następcy, papieża Benedykta.
Od początku nabożeństwa procesji towarzyszył deszcz, z czasem coraz bardziej intensywny. Na drogach obozowych pojawiły się spore kałuże. Taka pogoda była nie tyle wyzwaniem, co źródłem dodatkowej ofiary, towarzyszącej aktowi modlitwy. Liczna grupy zwiedzających były obóz przystawały, niektórzy z odwiedzających włączali się w modlitwę. W tle nabożeństwa przewijały się grupy młodzieży z Izraela, w charakterystycznych, białych szalach z granatową Gwiazdą Dawida.
Listopadowa Droga Krzyżowa w byłym KL Birkenau jest jednym z dwóch tego rodzaju nabożeństwo, odprawianych tutaj. Wiosną podobne nabożeństwo celebrują tutaj ruchy trzeźwościowe. Dzień wcześniej wierni oświęcimskich parafii i ich duszpasterze modlili się za ofiary obozu podczas Mszy św. odprawianej przy Bloku Śmierci byłego KL Auschwitz w Oświęcimiu.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.