Reklama

Radio do tańca i do Różańca

Z ks. Krzysztofem Faberem, dyrektorem Radia Plus Opole, rozmawia Karina Grytz-Jurkowska.

Reklama

Radio Plus Opole, Radio Plus Kielce i Radio Plus Śląsk opuszczają sieć rozgłośni diecezjalnych Plus. Dwie pierwsze stacje zrobią to z końcem kwietnia, a trzecia z końcem czerwca 2014 roku. Główną przyczyną jest nowy format, jaki wprowadził inwestor - Grupa Radiowa TIME (właściciel m.in. Eski, Wawy i Polo TV).

Obecnie sieć Radia Plus tworzy 20 stacji. Ich słuchalność w skali kraju po zmianie formatu to 4,9 proc., przedtem wynosiła ona 0,9 proc. Opolska rozgłośnia może się jednak pochwalić znacznie lepszym wynikiem - 5,4 proc. w samym Opolu, a 10,6 proc w regionie (dane za III kwartał 2013 r., raport Radio Track Millward Brown).

Karina Grytz-Jurkowska: Dlaczego zdecydowaliście się opuścić sieć Radia Plus i nie przyjąć nowego formatu?

- Ks. Krzysztof Faber: Już od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, by się oddzielić z tego względu, że wszystkie postulaty Rady Programowej, która apelowała do inwestora, były bezskutecznie. Jeśli głosy, żeby nie zmieniać formatu muzycznego, żeby w przestrzeni antenowej pojawiało się również dużo informacji lokalnych, z regionu, z diecezji nie spotykały się ze z odzewem, to nie pozostało nic innego jak podziękować sobie za współpracę.

I już? Czy z formalnego punktu widzenia jest to tak proste?

- W naszym przypadku jest o tyle łatwiej, że z inwestorem łączy nas jedynie umowa franczyzy, inna sytuacja jest w stacjach operatorskich, bo tam właścicielem koncesji jest diecezja, ale cała reszta należy do inwestora, gdzieniegdzie jest tylko po 2-3 dziennikarzy. My z dotychczasowym zespołem, liczącym ok. 20 osób od kwietnia robimy prawie cały program, więc wychodząc za pół roku jesteśmy w stanie sobie poradzić i stworzyć samodzielne radio, które będzie spokojnie funkcjonowało. Organizacyjnie, ale także ekonomicznie jesteśmy do tego przygotowani, mamy bazę, doświadczonych dziennikarzy, współpracujemy z wieloma firmami.

Czy wpływ na waszą decyzję miały wyniki słuchalności i duży skład redakcyjny?

- Ja jeżdżąc na spotkania dyrektorów poszczególnych oddziałów ciągle apelowałem o to, by tej misyjności, katolickości było jak najwięcej. Podkreślałem też wagę tej regionalności i specyfiki naszej diecezji. Gdy rozbudowaliśmy zespół dziennikarski do obecnej wielkości i mieliśmy już w ramówce wiele propozycji antenowych - programów ewangelizacyjnych, społecznych, przy współpracy z wieloma wolontariuszami postanowiliśmy, by taką rozgłośnię zrobić. Znając rynek, mając odpowiednie zaplecze i ufając Bożej Opatrzności wierzymy, że sobie poradzimy robiąc coś tak pozytywnego. A liczby pokazują to same za siebie.

Czy wychodząc z grupy Radia Plus nie stracicie możliwości dotarcia do słuchaczy lubiących disco polo?

- Decyzja o wyjściu nie znaczy, że lekceważę słuchaczy tego rodzaju muzyki, ale nie chcieliśmy, by zdominował on naszą stację. Co innego pojedyncza piosenka lub audycja, a co innego cały format. Przeciwny jestem każdemu zawężaniu kręgu odbiorców. Jestem przekonany, że w radiu diecezjalnym powinno być miejsce dla wszystkich.  Odpowiedzią na to było np. wprowadzona kilka lat temu audycja muzyki chrześcijańskiej, która rzadko bywa słyszalna w mediach, a u nas cieszy się dużą popularnością wśród słuchaczy. Trzeba stworzyć alternatywę dla mediów mainstreamowych.

Co dalej?

-  Kierując od lat audycje do różnych grup – studentów, gospodyń, marianek i ministrantów uzyskaliśmy słuchalność, która nas cieszy i pokazuje, że radio diecezjalne ma rację bytu wśród innych komercyjnych stacji. Teraz trzeba będzie przeprowadzić kampanię promocyjno-informacyjną, wymyślić nazwę, logo i design... Nie zmieni się częstotliwość, więc nie ma obaw, że nagle znikniemy z eteru. Prowadzimy też rozmowy nad wspólnym projektem z różnymi rozgłośniami, by stworzyć platformę wymiany dobrej publicystyki i dobrego serwisu informacyjnego.

Jakie będzie nowe radio?

- Mamy świadomość, że nasze Radio Plus jest puszczane na pływalni, w salonie fryzjerskim czy w urzędzie gminy. Postaramy się, by ta diecezjalna rozgłośnia zachowała tak jak do tej pory katolicki i regionalny charakter.  Nawet w dokumentach Kościoła podkreślana jest ogromna rola środków społecznego przekazu - gazeta, radio, telewizja. Skoro papież Franciszek mówi, że dzisiaj radio jest najskuteczniejszą amboną, to coś w tym jest.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama