Chiny: Katolicki biskup biegł z pochodnią olimpijską

Koadiutor chińskiej diecezji Tangshan jest pierwszym katolickim biskupem, który biegł z pochodnią olimpijską, zmierzającą do Pekinu, gdzie 8 sierpnia rozpoczną się letnie Igrzyska Olimpijskie.

45-letni bp Peter Fang Jianping niósł ogień olimpijski w tym mieście 31 lipca, jako jedna z 208 osób, które dostąpiły tego zaszczytu w prowincji Hebei, sąsiadującej ze stolicą Chin. Bp Fang powiedział agencji UCAN 1 sierpnia, że został zaproszony do udziału w tym „historycznym biegu” z dwóch powodów. Pierwszym jest – jego zdaniem – postęp w polityce religijnej władz Chińskiej Republiki Ludowej, wyrażający się w kontaktach z przywódcami religijnymi. Drugim jest zaś uznanie rządu dla aktywnego uczestnictwa Kościoła lokalnego w życiu społecznym. Koadiutor diecezji Tangshan dodał, że wielu katolików oglądało jego bieg, transmitowany na żywo w telewizji i wyrażało radość, że ich biskup bierze udział w tym wydarzeniu. Osoby biegnące z pochodnią mają potem prawo ją zatrzymać na pamiątkę. Niektórzy ją sprzedają lub darowują, ale bp Fang postanowił ją zatrzymać jako „cenne dziedzictwo duchowe”. Bp Fang poinformował też, że diecezja Tangshan liczy 45 tys. katolików i ma 40 księży. Sam hierarcha pochodzi z prowincji Hebei, święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. Biskupem został w 2000 r. bez zgody papieskiej, jednak już dwa lata później Stolica Apostolska uznała jego święcenia biskupie. Od marca br. jest członkiem chińskiego parlamentu. Na co dzień wspomaga w posłudze 89-letniego ordynariusza Tangshan, bp. Johna Liu Jinghe. W biegu z pochodnią olimpijską w Tangshan wzięło udział również dwóch innych przywódców religijnych: imam Han Shujun z miejscowego meczetu i protestancki pastor Jin Yunpeng. Wcześniej, 26 czerwca pochodnię z ogniem olimpijskim niósł w mieście Tiyuan w prowincji Shaxi ks. Paul Meng Ningyou, wikariusz generalny tamtejszej diecezji. Według strony internetowej Chińskiego Kościoła Protestanckiego pięciu jego pastorów było uczestnikami sztafety z pochodnią.

«« | « | 1 | » | »»
 • Matix
  11.08.2008 00:24
  Jakoś nie widzę powodu dla którego serwis wiara.pl miałby pałać taką radością z tego powodu. Biskup, członek partii, reprezentant zniewolonego Katolickiego Kościoła "Narodowego". Kościół Narodowy nie jest kościołem Katolickim, a jego okrojoną imitacją.

  To samo myślę jako protestant o protestanckich biegaczach. Sprzedani władzy heretycy...

  Pozdrawiam

  Matix
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »