Honduras: Kościelna kampania walki z przemocą

„Powstrzymajmy przemoc, szanujmy życie". Tak brzmi hasło kampanii na rzecz kultury pokoju i respektowania życia, zorganizowanej przez Kościół Hondurasu.

Ten środkowoamerykański kraj zajmuje czołowe miejsce w świecie co do częstości zabójstw. Na niewiele ponad 7 mln ludności tylko w trzech pierwszych kwartałach 2007 r. wskutek przemocy straciło życie ponad 4.094 osób, z czego 2.404 stanowią bezpośrednie morderstwa. Obok zabójstw częste są tam inne przestępstwa, jak porwania, kradzieże, napady, przemoc domowa, handel narkotykami. Do problemów tych nawiązał również Papież, spotykając się 26 czerwca br. z biskupami Hondurasu. Kampanię przeciwko przemocy prowadzą we wszystkich ośmiu diecezjach Hondurasu parafie i organizacje katolickie. W jej ramach tamtejsza Caritas przypomina, że do wytworzenia pokojowej atmosfery nie wystarcza sam fakt nieobecności wojny. Wśród przyczyn przemocy wymienia braki w edukacji, nędzę, głód, korupcję, nierówności społeczne. Organizacja charytatywna zwraca uwagę na niedostatki systemu sądownictwa w Hondurasie. Ponieważ nie jest on w stanie zapewnić obywatelom bezpieczeństwa, niektórzy usiłują sami wymierzyć sobie sprawiedliwość i dochodzi do samosądów. Również rosnące bezrobocie i nędza skłaniają wielu ludzi, by szukali środków do życia na drodze przestępstwa. Sytuację pogarsza brak współpracy między rodziną a szkołą i rozbicie rodzin. Każdy miesiąc trwającej od marca kampanii Kościoła w Hondurasie przeciwko przemocy poświęcony jest jakiemuś szczególnemu problemowi. W lipcu tematem był pokój i rozwój, natomiast w sierpniu jest nim właśnie rodzina. Dalej zostaną podjęte problemy dzieci – we wrześniu, korupcji – w październiku, kultury politycznej – w listopadzie i pojednania – w grudniu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  29°C Czwartek
  dzień
  30°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  wiecej »