Jeśli nie zrozumiemy kerygmatu, nie zrozumiemy Ewangelii – przekonuje ks. dr Peter Hocken.
By wyjaśnić, czym kerygmat jest, można by przytoczyć wszystkie dokumenty Soboru Watykańskiego II i Magisterium Kościoła. Miałoby to jednak tylko wykład teologiczny i zajęłoby ogromną ilość czasu. Warto więc streścić to nauczanie w kilku punktach, które mogą uporządkować myślenie chrześcijanina o Dobrej Nowinie. Tego zadania podjął się ks. dr Peter Hocken, który na krakowskie Forum Ewangelizacyjne przyjechał z Wiednia.
– Pierwszym punktem musi być to, że kerygmat ogłasza nieprawdopodobne wydarzenie, które zmieniło historię świata. Tym wydarzeniem było zmartwychwstanie Jezusa. I nie chodzi tu tylko o to, że chrześcijanie wierzą w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W punkcie drugim trzeba mocno powiedzieć, a raczej wykrzyczeć, że On zmartwychwstał, a my jesteśmy Jego świadkami! Świadkowie mają to głosić całemu światu, nie mogą milczeć – podkreśla ks. Hocken.
W kolejnych punktach nie można pominąć tego, że kerygmat jest Dobrą Nowiną o zbawieniu i obietnicą, którą dał nam Bóg poprzez przyjście Jezusa na świat.
– Nie wystarczy powiedzieć, że pewien człowiek, którego zabito, został potem wskrzeszony do życia. Sednem tego wydarzenia jest osoba Jezusa i to, co On dla nas zrobił. Poprzez Jego śmierć i zmartwychwstanie zostają nam odpuszczone nasze grzechy. Otrzymaliśmy też dar Ducha Świętego – zaważa ks. Peter Hocken dodając, że Bóg chce zbawienia każdego człowieka z miłości do niego. – Zależność między krzyżem – ofiarą Jezusa – a zmartwychwstaniem, jest tu oczywista. Chrystus zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia. Dlatego wiara aktywna to wiara w Boga, który wskrzesza Jezusa, który umarł za nasze grzechy. Każdy więc może stać się córką lub synem Boga i wejść do Królestwa – mówi ks. Hocken.
Zauważa również, że kerygmat bez wymiaru eschatologicznego byłby niepełny, bo w Ewangelii czytamy, że Królestwo Boże osiągnie swą pełnię na końcu czasów, gdy Jezus ponownie przyjdzie w chwale.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.