Reklama

Abp Nycz: Czy zdrajca może służyć ojczyźnie?

Pytamy dziś, czy ktoś kto zawiódł, zdradził, może uczestniczyć w budowaniu naszej Ojczyzny i jej struktur. Patrząc na świętego Pawła musimy powiedzieć, że może i powinien uczestniczyć, pod warunkiem że przeżył nawrócenie tak jak On - napisał abp Kazimierz Nycz w "Liście na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego oraz o Roku Świętego Pawła".

Reklama

List zostanie odczytany na Mszach świętych we wszystkich kościołach archidiecezja warszawskiej w niedzielę 31 sierpnia 2008 r.

List Arcybiskupa Warszawskiego na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego oraz o Roku Świętego Pawła

Umiłowani Bracia i Siostry, Stoimy na progu rozpoczynającego się roku szkolnego i katechetycznego. Za nami czas wakacji, czas zasłużonego odpoczynku, dla dzieci i rodziców, dla nauczycieli i katechetów. Na początku wakacji Ojciec święty Benedykt XVI ogłosił Rok Świętego Pawła, wielkiego apostoła narodów. Według tradycji urodził się on 2000 lat temu. Dlatego chciałbym moje słowo na początek nowego roku katechetycznego wypowiedzieć w nawiązaniu do tego jubileuszu. 1. Święty Paweł jako człowiek przeżywał różne trudne momenty w wierze. Najpierw jako głęboko wierzący i gorliwy faryzeusz bronił wiary w jedynego Boga, który objawił się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi. W imię tej wiary i wartości, w które mocno wierzył, prześladował młody Kościół Chrystusa. Jednak Bóg wybrał go, aby zaniósł orędzie Ewangelii narodom pogańskim. Dzieje Apostolskie opisują jego niezwykłe nawrócenie na drodze do Damaszku, do którego jechał, aby zniszczyć miejscową wspólnotę chrześcijan. Wówczas, dotknięty ślepotą fizyczną, duchowo rozpoznaje Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie. Po trzech dniach doświadczenia ciemności, w czasie której gorliwie się modlił i pytał o sens życia, doznaje uzdrowienia przez posługę tych, których chciał prześladować. Po tym wydarzeniu w centrum swojego życia stawia Chrystusa. Jego nawrócenie jest dziś dla nas zachętą, abyśmy również umieli sami przewartościowywać nasze życie. 2. Święty Paweł stał się głosicielem Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Chrystusa. W swoim nauczaniu podkreśla uniwersalizm zbawienia. Według niego "nie ma już Żyda ani Greka, niewolnika czy wolnego", bo wszyscy w Chrystusie stają się jednym ciałem. On również wskazuje na pierwszeństwo łaski Ducha Świętego, który działając w wierzących, prowadzi do prawdziwej wolności Ludu Bożego. To zjednoczenie z Chrystusem, święty Paweł określa słowami - "żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus". A wszystko, co czynił, nabierało sensu w Chrystusie, przez Chrystusa i dla Chrystusa. Przy końcu swojego życia mógł powiedzieć: "w dobrych zawodach wystąpiłem , bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem a na ostatek został mi przeznaczony wieniec zwycięstwa, który mi w stosownym czasie odda Pan." W tym Roku Jubileuszowym chcemy w rodzinach i parafiach pochylać się nad osobą świętego Pawła, a zwłaszcza nad jego listami, które są ważną częścią Pisma świętego. Księża w kazaniach będą przybliżać nauczanie świętego Pawła. W grupach parafialnych będzie okazja do rozważania listów świętego Pawła. Szczególnie uroczyście będziemy przeżywać dzień nawrócenia świętego Pawła i uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama