Moskwa: Kard. Sepe u Aleksego II. Papieski list o potrzebie dążenia do jedności

Konieczne jest przyśpieszenie starań na rzecz przywrócenia pełnej jedności wszystkich wyznawców Chrystusa. Wskazał na to Benedykt XVI w liście do patriarchy Moskwy i Wszechrusi. Papieskie przesłanie przekazał Aleksemu II przebywający z wizytą w Moskwie kard. Crescenzio Sepe.

Ojciec Święty nawiązał w liście do cierpień spowodowanych ostatnim konfliktem na Kaukazie. Zapewnił o swej codziennej modlitwie o pokój między tak drogimi mu narodami. Wyraził jednocześnie nadzieję, że zanoszone przez patriarchę Aleksego II apele o przezwyciężenie wszelkich trudności wreszcie zostaną wysłuchane. „Wiara w naszego Pana Jezusa Chrystusa jest więzią, która głęboko łączy nasze serca i wzywa nas wszystkich do większego zaangażowania, by świadczyć przed światem o wzajemnym szacunku i pokoju” – napisał Benedykt XVI. Podkreślił przy tym, że nasze czasy są często naznaczone konfliktami i bólem. „Tym pilniejsze jest więc przyśpieszenie drogi ku pełnej jedności wszystkich wyznawców Chrystusa, tak, by radosne orędzie o zbawieniu dotarło do całej ludzkości” – czytamy w papieskim dokumencie. Aleksy II zapewnił, że osobiście odpisze Papieżowi. W czasie spotkania arcybiskup Neapolu przekazał patriarsze relikwie patrona tego miasta, św. Januarego. Ceremonia odbyła się w moskiewskiej rezydencji patriarchy, monasterze św. Daniela. Przekazując relikwiarz, kard. Sepe wyraził nadzieję, że te relikwie staną się symbolem jedności między męczeństwem św. Januarego i męczeństwem nowych męczenników w Rosji. Może to posłużyć pogłębieniu relacji prawosławno-katolickich na bazie wspólnego doświadczenia męczeństwa. Dziękując za przekazany dar, patriarcha Aleksy II zaznaczył, że „św. January był męczennikiem jednego, niepodzielonego Kościoła i do dziś jego cześć jest rozpowszechniona w Rosji, jako symbol dobrych stosunków między naszymi Kościołami”. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi podziękował kard. Sepe za przekazanie w 2007 r. miejscowej wspólnocie patriarchatu moskiewskiego jednej ze świątyń Neapolu. Aleksy II podkreślił, że poglądy naszych Kościołów na temat wielu problemów współczesności są zbieżne. Zaliczył do nich rozumienie praw człowieka, moralność rodzinną, rolę tradycyjnych wartości życia społecznego. „Dzisiaj międzychrześcijańska współpraca szczególnie powinna umacniać się dla wspólnego świadectwa w skrajnie zsekularyzowanym świecie” – dodał patriarcha Moskwy i Wszechrusi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »