Moskwa: O moralną ekonomię i politykę

Za zachowaniem związków polityki i ekonomii z moralnością opowiedział się przewodniczący Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego.

Zdaniem metropolity Cyryla Gundiajewa właśnie rozluźnienie tych więzów stało się przyczyną obecnego kryzysu światowych finansów. Podobne myśli Cyryl Gundiajew przestawił w przedmowie do rosyjskiego wydania książki kard. Tarcisio Bertone „Etyka dobra ogólnego w społecznym nauczaniu Kościoła”. „Z chrześcijańskiego punktu widzenia, bez związku ekonomii z zasadami moralnymi trudno mówić o możliwości zabezpieczenia się przed chronicznymi kryzysami współczesnej gospodarki. Powinna ona być odpowiedzialna, efektywna i sprawiedliwa. Jeśli zachowana będzie ta równowaga, unikniemy kryzysów takich, jak obecnie przeżywany” – powiedział Cyryl Gundiajew. Wskazał on na niemoralne postępowanie największych państw w celu wyjścia z kryzysu. Związany z tym ciężar jest przerzucany na barki zwykłych obywateli uczciwie płacących podatki. Z jednej strony, zdaniem metropolity Cyryla, gospodarka rynkowa odżegnuje się od interwencji państwa w ekonomikę, a z drugiej, jeśli rynek jest zagrożony, na koszt podatników pompuje się w gospodarkę ogromne sumy pieniędzy. „Dlatego zwykłym, uczciwym obywatelom przychodzi płacić rachunki za ekonomiczną ekwilibrystykę, kiedy pieniądze biorą się z powietrza, lub zachodzi tajemnicza dla większości obywateli gra ze wzrostem lub spadkiem cen akcji. Jedni tracą cały swój dorobek, a inni bez wysiłku dorabiają się bajecznych fortun” – stwierdził prawosławny hierarcha. Te i inne względy, według metropolity Cyryla Gundiajewa, wskazują na bliski związek ekonomii i polityki z zasadami moralnymi. Ich nieprzestrzeganie prowadzi do załamania systemu ekonomicznego świata. W podsumowaniu swojej wypowiedzi metropolita Cyryl stawia pytanie: „Czy ekonomiczny mechanizm funkcjonuje prawidłowo w dzisiejszym świecie?”. Odpowiedzi na to pytanie powinni poszukać politycy, ekonomiści, ale również osoby odpowiedzialne za wspólnoty religijne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  wiecej »