Benedykt XVI o potrzebie walki z korupcją na Filipinach

Rozróżnienie między polityką a religią stanowi specyficzny, zasadniczy wkład chrześcijaństwa w historię i kulturę. Tym niemniej Kościół i państwo winny, przy zachowaniu własnych kompetencji i autonomii, współpracować ze sobą, służąc dobru wszystkich.

Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując nową ambasador Filipin przy Stolicy Apostolskiej. Cristina Castañer-Ponce Enrile złożyła 27 października listy uwierzytelniające. Zgodna współpraca Kościoła i państwa wymaga tak od zwierzchników religijnych, jak polityków wypełniania obowiązków publicznych ze stałą troską o dobro wspólne – podkreślił Benedykt XVI. Przez uczciwość, bezstronność i dążenie do sprawiedliwości zdobywają oni zaufanie obywateli. Wszystkimi winno kierować pragnienie służby, a nie osobistego zysku czy korzyści dla nielicznych uprzywilejowanych. Każdy ma dążyć do umacniania instytucji publicznych, by chronić je przed korupcją. Papież z uznaniem wspomniał liczne podejmowane na Filipinach inicjatywy na rzecz dzieci nienarodzonych, osób chorych i starszych, emigrantów i ich rodzin. Poparł podjętą przez filipińskie władze reformę rolną. Sprawiedliwy podział dóbr winien przyczynić się do zaspokojenia potrzeb ludności wiejskiej. Ojciec Święty zwrócił uwagę na wkład Filipin w dziedzinie pokoju, solidarności i dialogu międzyreligijnego na zgromadzeniach międzynarodowych. Wyraził nadzieję, że na tym forum nadal będą wnosić całościową wizję osoby.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »