Abp Nycz: Nie bójmy się pytania, co nas czeka po śmierci

- Zmarłych nie ma na cmentarzu! Są w domu Ojca lub czekają na naszą modlitwę - mówił abp Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. odprawionej w uroczystość Wszystkich Świętych w kościele pw. św. Marii Magdaleny na warszawskim Wawrzyszewie.

Po Eucharystii metropolita warszawski poprowadził na pobliski cmentarz procesję, podczas której modlił się wraz z wiernymi za dusze zmarłych. Abp Nycz mówił w homilii o znaczeniu świętości. Przypomniał, jak bardzo akcentował je papież Jan Paweł II, wynosząc na ołtarze tak wielu nowych świętych i błogosławionych. Metropolita warszawski podkreślił jednak, że sama kwestia beatyfikacji czy kanonizacji nie jest sprawą najważniejszą. - Dziś obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, również tych bezimiennych, o których wie tylko Bóg, którzy nigdy nie zostali wyniesieni na ołtarze i prawdopodobnie nigdy nie zostaną – powiedział hierarcha. - Wierzymy, że do grona tych świętych należy również papież Jan Paweł II i że Kościół przez beatyfikację ukaże nam jego postać jako oficjalny wzór na drodze do świętości – dodał abp Nycz. Zaznaczył jednak, że termin beatyfikacji to sprawa, którą należy zostawić Duchowi Świętemu i Kościołowi. Metropolita warszawski przypomniał, że każdy chrześcijanin poprzez chrzest „nosi w sobie podwójne zameldowanie – na stałe w Domu Ojca i na pobyt czasowy tu na Ziemi”. Podkreślił, że droga do świętości to droga trzymania się Bożej ręki wśród wszystkich okoliczności życia. - Trzymając się Bożej ręki możemy wchodzić na Górę Błogosławieństw, gdzie o własnych siłach nie jesteśmy w stanie się dostać – mówił abp Nycz. Dodał, że człowiek, który idzie drogą świętości z Bogiem, potrafi poradzić sobie z cierpieniem, z odejściem bliskich, a także zachować nadzieję wobec perspektywy własnej śmierci. Hierarcha mówił też o pięknej polskiej tradycji odwiedzania cmentarzy i modlitwy za zmarłych. Nawiązując do słów kandydata na ołtarze, bp. Jana Pietraszko, przypomniał jednak, by nie szukać zmarłych na cmentarzu, gdyż ich tam nie ma. Są w Domu Ojca, modlą się za nas lub czekają na naszą modlitwę w czyśćcu. Abp Nycz zaznaczył też, że każdy myślący człowiek stawia sobie pytania o własną przyszłość, o to, co go czeka po śmierci. Można to pytanie od siebie odsuwać, ale tylko do czasu. - Nie bójmy się stawiać tego pytania. To jest pytanie o naszą wiarę. Od odpowiedzi na nie zależy nasza miłość, angażowanie się w życie, dostrzeganie drugiego człowieka – mówił arcybiskup. Swoją homilię zakończył przypominając słowa Chrystusa, który zapewnił, że idzie przygotować nam miejsce i że w domu Jego Ojca jest mieszkań wiele. Po Eucharystii rozpoczęła się procesja na cmentarz Wawrzyszewski. Przy pięciu kolejnych stacjach wierni wraz z abp. Nyczem modlili się za zmarłych papieży, biskupów i kapłanów, za poległych w obronie Ojczyzny, za zmarłych rodziców, krewnych i przyjaciół, za zmarłych parafian oraz za wszystkich wiernych zmarłych. Przechodząc od stacji do stacji wierni odmawiali dziesiątek różańca. W Eucharystii i modlitwie na warszawskim Wawrzyszewie uczestniczył również sekretarz nuncjatury apostolskiej ks. prałat Inout Paul Strejac oraz liczni kapłani, w tym księża marianie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Sobota
  rano
  4°C Sobota
  dzień
  5°C Sobota
  wieczór
  2°C Niedziela
  noc
  wiecej »