Polskie groby w Ziemi Świętej

Na początku listopada Polacy w Izraelu poświęcają szczególnie wiele uwagi opiece nad grobami spoczywających tam rodaków. Po Mszach św. nasi rodacy składają kwiaty i zapalają znicze na polskich mogiłach.

Groby polskie zajmują prawie 1/6 powierzchni cmentarza katolickiego w Jerozolimie, położonego na stoku góry Syjon, niemal u stóp bazyliki Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Największą część stanowią mogiły z lat 1941-1946, w których spoczywają żołnierze armii gen. Władysława Andersa i ich rodziny. Cmentarz polski powstał dzięki staraniom ks. prał. Stefana Pietruszki, długoletniego rektora Polskiej Misji Katolickiej, który zmarł w Jerozolimie w 1973 r. i również został tam pochowany. Spoczywają tam także dwaj konsulowie generalni RP: Aleksy Wdziekoński (zm. w 1946 r.) i Witold Hulanicki (zm. w 1948 r.). Są też groby stosunkowo nowe: księży, sióstr zakonnych i pielgrzymów, zmarłych w Ziemi Świętej. Kwatera polska obejmuje ok. 100 grobów. Cmentarz katolicki w Jerozolimie jest ważnym miejscem także dla Żydów. Spoczywa tam bowiem m.in. Oskar Schindler, Niemiec, którego historię i dzieło ratowania Żydów w czasie ostatniej wojny przypomniał znany film Stevena Spielberga. Grób Schindlera, zmarłego w 1974 r., nawiedzają regularnie członkowie kilkutysięcznej „rodziny Schindlera” – uratowani, ich rodziny i potomkowie. Na jego mogile składa się kwiaty i – zwyczajem żydowskim - kamyki. Polskie groby znajdują się także na wielu innych cmentarzach katolickich i wojskowych w Ziemi Świętej – w Hajfie, Jaffie, Ramli, Beer-Szewie i Gazie. Odwiedzają je z okazji Dnia Zadusznego zarówno polscy duszpasterze, jak i przedstawiciele ambasady RP oraz Polacy żyjący w Izraelu, a w Gazie członkowie Towarzystwa Przyjaźni Palestyńsko-Polskiej. Na cmentarzach obywają się procesje, połączone z odmawianiem modlitwy różańcowej. W Jaffie pochowanych jest wielu żołnierzy z armii Andersa, polityków II Rzeczypospolitej, osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a także katolików pochodzenia żydowskiego i członków rodzin mieszanych polsko-żydowskich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  5°C Sobota
  wieczór
  1°C Niedziela
  noc
  0°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  wiecej »