Ksiądz nie musi się znać na prawie?

Proboszcz parafii w Ostrowążu od kilku miesięcy walczy z urzędnikami, którzy dążą do likwidacji samowoli budowlanej. Twierdzi, że jest ofiarą prawa budowlanego, na którym jako duchowny nie musi się znać. - donosi Głos Wielkopolski.

Wraca sprawa nielegalnie wybudowanej kaplicy przedpogrzebowej w Ostrowążu (gmina Ślesin) - pisze Głos Wielkopolski. - Proboszcz miejscowej parafii nie zgadza się z decyzją wyburzenia kaplicy i nie chce zapłacić grzywny (32 tys. zł). Kilka lat temu proboszcz wspólnie z parafianami zbudował przyległą do plebanii kaplicę, pominął jednak niezbędne formalności, w tym nie załatwił pozwolenia na budowę. Na budowie doszło jednak do wypadku - niegroźnego wprawdzie, ale wystarczającego, by zajął się nią inspektorat budowlany, który podjął decyzję o rozbiórce. Pierwszym krokiem w postępowaniu egzekucyjnym jest natomiast grzywna przymuszająca do rozbiórki. Zdaniem proboszcza budynek jest mniejszy, niż twierdzi inspektorat, i nie jest kaplicą, tylko magazynem na dekoracje kościelne i jako taki nie wymaga ani projektu, ani pozwolenia na budowę. Ksiądz złożył do trafiło do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Poznaniu zażalenie na decyzję, ten jednak - ze względu na spóźnienie - go nie rozpatrzył. Obecnie sprawą zajmuje się Urząd Skarbowy w Koninie. Przydzielony z okręgu Ślesina poborca skarbowy będzie próbował polubownie wyegzekwować grzywnę - informuje gazeta. - W większości przypadków udaje się ściągnąć należność. Nie pamiętam jednak takiej sytuacji, żeby dłużnikiem był ksiądz, który nielegalnie zbudował kaplicę - mówi naczelnik US w Koninie. Jeśli to się nie uda, urząd skarbowy może m.in. zająć jedynie konto bankowe parafii (jeśli takie istnieje) lub zabezpieczyć nieruchomość jako zastaw skarbowy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  0°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  3°C Wtorek
  wieczór
  2°C Środa
  noc
  wiecej »