Indie: Zginęło co najmniej 500 chrześcian

W Orisie zamordowano co najmniej 500 chrześcijan. Dramatyczny bilans publikuje agencja AsiaNews śledząca na bieżąco rozwój sytuacji w Indiach. Agencja przypomina jednocześnie, że rządowe źródła mówią wciąż jedynie o 31 ofiarach.

Pragnący pozostać anonimowym, przedstawiciel stanowych władz Orisy, szacuje, że w antychrześcijańskich zamieszkach w tym stanie życie straciło co najmniej pół tysiąca wyznawców Chrystusa. Jak wyznał, osobiście wydał zezwolenia na kremację 200 chrześcijan. Liczby te wyjawił w rozmowie z przedstawicielami Komunistycznej Partii Indii (CPi-ML), którzy przebywali w dystrykcie Kandhamal. Rozmawiali tam m.in. z sędziami i policjantami stanu Orisa. W czasie swej wizyty, która miała miejsce w dniach 15 i 16 października przedstawiciele partii odwiedzili także obozy dla uchodźców. Sytuacja jaką w nich zastali kompletnie odbiega od tego co mówią stanowe i federalne władze, które zapewniają, że „chrześcijanie są bezpieczni, mają swobodny dostęp do wody, leków i pożywienia, a także szkoły dla dzieci”. Ta deklaracja odnosi się do 15 obozów dla uchodźców, w których przebywa 12.641 osób. Członkowie delegacji odwiedzili obozy w Phulbani, Tikabali, Udaygiri i Rakiya. Panuje w nich dramatyczna sytuacja m.in. ze względu na brak niezbędnych leków. Delegacja mówi też o „wyczuwalnej atmosferze terroru wśród chrześcijan, którzy obawiają się o swe życie, gdy postanowią opuścić obóz i wrócić do swych wiosek”. Hinduistyczni fundamentaliści starają się odesłać z powrotem oddziały policji, które rząd przysłał do ochrony chrześcijan i jawnie grożą, że tych chrześcijan, którzy nie wrócą na łono hinduizmu czeka cierpienie i śmierć. Jednocześnie odpowiedzialni za obozy dla uchodźców starają się przekonać chrześcijan by zaczęli wracać do swych wiosek, gdzie jak mówią, powrócił spokój.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Sobota
  rano
  4°C Sobota
  dzień
  5°C Sobota
  wieczór
  2°C Niedziela
  noc
  wiecej »