Abp Migliore o zasadzie wolności religijnej

„Mądre przestrzeganie wolności religijnej w odniesieniu do każdej osoby i grupy wiernych należy do niezbywalnych reguł zachowania klimatu pokojowego współistnienia i współpracy. Jest to zadanie dotyczące nie tylko rządów, ale całego społeczeństwa obywatelskiego, każdej jednostki i samych wspólnot religijnych". - słowa abp Migliore przywołuje Radio Watykańskie.

Te słowa stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy siedzibie ONZ w Nowym Jorku, abp Celestino Migliore, padły w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR. Jego zdaniem to sama globalizacja wysunęła na pierwszy plan kwestię przestrzegania wolności religijnej. Dzięki niej ludzie różnych kultur, tradycji i wyznań spotykają się i oddziałują na siebie nawzajem na wiele sposobów. W takiej sytuacji podstawowe dokumenty prawa międzynarodowego definiują pojęcie wolności religijnej oraz same stanowią „ważne mechanizmy jej urzeczywistniania i nadzoru”. Cała reszta to kwestia woli politycznej. „O ile w przeszłości wielu uważało religię za opium ludu, to dziś jasno widać, że jest to witamina ubogich nie bez znaczenia społecznego” – stwierdził abp Migliore. Dlatego właśnie potrzeba mądrej i dalekowzrocznej woli politycznej, by nie pozwolić na jej instrumentalizację w żadnym kierunku. Watykański dyplomata wskazał w tym kontekście na trzy wyzwania. Pierwszym z nich jest ewidentne prześladowanie niektórych wspólnot chrześcijańskich. Drugim – zredukowanie wolności religijnej w dyskusji międzynarodowej do kwestii symboli i stylu życia. Trzecim zaś – rola ONZ jako gwaranta wolności religijnej. „Podmiotami praw człowieka są osoby, ale też wspólnoty i społeczeństwa – dodał abp Migliore. – Nie wystarczy robić to, co politycznie poprawne bądź opłacalne”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  13°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »