Dni Jana Pawła II

Wczoraj rozpoczęły się Dni Jana Pawła II. Z tej okazji do 7 listopada odbędzie się kilkadziesiąt imprez w Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Sączu i Nowym Targu - sesji naukowych, koncertów, wystaw, spektakli, warsztatów - informuje Dziennik Polski.

Wydane zostaną też liczne publikacje książkowe, np. antologia wszystkich tekstów Jana Pawła II poświęconych pięknu. Tematem przewodnim tegorocznych dni jest bowiem "Piękno". Tradycyjnie w listopadzie uczelnie krakowskie organizują Dni Jana Pawła II - w tym roku, właśnie z uwagi na owo "piękno", są to głównie uczelnie artystyczne. Dni rozpoczęły wczoraj w Oświęcimiu rozważania naukowe "Czy piękno przetrwa?". Od dziś w Akademii Muzycznej będzie trwała dwudniowa międzynarodowa sesja "Wokół kategorii piękna w twórczości i nauczaniu Karola Wojtyły - Jana Pawła II". Sesje naukowe z warsztatami dla młodych odbędą się także we wszystkich krakowskich uczelniach. Bardzo ciekawie zapowiadają się dwa koncerty przygotowane przez AM. Na pierwszym z nich (dziś, godz. 20, kolegiata św. Anny) zabrzmią utwory Henryka Mikołaja Góreckiego w interpretacji studentów, zaś fragmenty z "Tryptyku rzymskiego" przeczyta Krzysztof Globisz. W czwartek (Bazylika oo. Dominikanów, godz. 20) chór i orkiestra Akademii Muzycznej pod batutą Pawła Przytockiego zaprezentuje "Beatus vir" Henryka Mikołaja Góreckiego, utwór, który w tym samym miejscu został wykonany w 1979 r., podczas I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna zaprasza natomiast na dwa spektakle. Dziś o godz. 17 na Scenie 210 przy ul. Straszewskiego "Kochane zwierzątka. Listy przyjaźni Zbigniewa Herberta oraz Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich" w reżyserii Tadeusza Malaka z udziałem m.in. Doroty Segdy. W środę o godz. 20.30 (kościół oo. Dominikanów) poezję Karola Wojtyły zaprezentują m.in. Halina Kwiatkowska, Danuta Michałowska, Anna Polony, Krzysztof Globisz, Jerzy Stuhr. Akademia Sztuk Pięknych przygotowała kilka wystaw; jedna z nich - "Odnajdywanie piękna" - zostanie otwarta jutro o godz. 17 w Pałacu Sztuki i będzie prezentacją prac 55 artystów, pedagogów i doktorów honoris causa tej uczelni. Ciekawie zapowiada się spotkanie z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem (piątek godz. 12, aula AM "Florianka"), podczas którego przedstawiciele trzech szkół artystycznych będą prowadzili rozmowę na temat Jana Pawła II, jego życia i dzieła. Dni zakończy uroczysta msza św. w katedrze na Wawelu (piątek godz. 17), po której zostaną ogłoszone wyniki w konkursach dla studentów z całej Polski: literackim, plastycznym, muzycznym i teatralnym. Pierwsza edycja Dni Jana Pawła II odbyła się dwa lata temu pod hasłem "Wielowymiarowość prawdy", zaś rok później tematem wiodącym było "Dobro". Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  10°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  12°C Środa
  noc
  wiecej »