Kongo: Dramat trwa

Na wschodnich pograniczach Demokratycznej Republiki Konga wciąż nie ustają walki między wojskami rządowymi a rebelianckim ugrupowaniem Laurenta Nkundy. Jak informuje metropolita Kinszasy abp Laurent Monsengwo Pasinya, w ciągu jednego zaledwie tygodnia 1,6 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. - relacjonuje Radio Watykańskie.

Tylko niektórzy mogą liczyć na pomoc rodziny. Również miejscowa Caritas, choć wciąż uruchamia nowe programy pomocy i obficie korzysta ze wsparcia udzielanego przez katolików z zagranicy, może pomóc tylko nielicznym. 4 listopada na miejsce walk dotarł pierwszy konwój humanitarny ONZ, ale transportu nie udało się przekazać potrzebującym, bo wszystkie obozy uchodźców w regionie Nord Kivu zostały zrównane z ziemią. W takiej sytuacji metropolita stołecznej Kinszasy wzywa do natychmiastowego przerwania walk i rozpoczęcia negocjacji, bo nawet najszczytniejsze cele nie są warte cierpień, jakie ponosi w tym momencie naród. „Nawet gdyby ktoś chciał bronić własnej narodowości czy walczyć o prawo do własnej narodowości, to cena, którą musimy płacić, jest zbyt wysoka – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Monsengwo Pasinya. – Trzeba zakończyć tę wojnę i rozpocząć negocjacje. Z drugiej strony nie można ograniczyć się do samych negocjacji. Należy uszanować integralność terytorialną i niezależność każdego państwa. Po trzecie, trzeba się zająć misją ONZ w Kongu. Powinna ona dysponować niezbędnymi środkami, by wypełnić swe zadania. Dziwi nas, że w misji tej uczestniczą jedynie kraje rozwijające się, które nie są w stanie jej sprostać. Wzywamy zatem wielkie mocarstwa i Unię Europejską, aby rozważyły możliwość wysłania swych żołnierzy na tę misję” – zaapelował metropolita Kinszasy. Na skutek trwającej od 13 lat wojny domowej w Kongu zginęły już ponad 4 mln osób, a jeden z najzamożniejszych krajów kontynentu pogrążył się w skrajnej nędzy. Rebelianckie ugrupowanie zbliża się aktualnie do miasta Gomy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  18°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  wiecej »