Rozpoczęły się Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej

Warsztatami pisania ikon rozpoczęły się we wtorek 4 listopada wieczorem Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej - jak nazywa się zaplanowany do soboty cykl nabożeństw oraz imprez kulturalnych poświęconych religii i sztuce cerkiewnej.

Na pierwszych zajęciach około 30 uczestników warsztatów wysłuchało wykładu na temat znaczenia ikony w Kościele prawosławnym, jej symbolicznego języka i etapów jej powstawania. Na kolejnym spotkaniu zapoznają się natomiast ze stosowaną w ikonografii techniką temperową, a także z pracą pędzlem, kadrowaniem i kaligrafią. „Chodzi nam przede wszystkim o przybliżenie podstawowej wiedzy o ikonie, która staje się coraz bardziej popularna także w Kościele zachodnim, jednak jej znajomość jest wciąż nikła” – powiedziała KAI Izabela Murza, która prowadzi warsztaty. W ramach Dni Kultury Prawosławnej odbędą się też wykłady, nabożeństwa, wystawa fotograficzna Ewy Romantowskiej poświęcona kobietom przybywającym do sanktuarium prawosławnego na Grabarce oraz pokaz filmów dokumentalnych Tamary Sołoniewicz i jej syna, Piotra Nesterowicza. Wydarzeniem muzycznym imprezy będzie koncert zespołu Riabina z Boru koło Augustowa. To jedyna w Polsce grupa folklorystyczna staroobrzędowców – powstałego w XVII wieku w Rosji odłamu prawosławia. Staroobrzędowcy, nazywani również starowierami, mieszkają także na Suwalszczyźnie, gdzie schronili się w XVIII wieku przed prześladowaniami władz carskich. Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej odbywają się w stolicy Wielkopolski już po raz trzeci. Główny patronat nad imprezą objął Konsulat Honorowy Ukrainy w Poznaniu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »