REM krytykuje umieszczenie w "Focus Ekstra" kompletu do "przebierania" krucyfiksu

Rada Etyki Mediów skrytykowała magazyn "Focus Ekstra" za umieszczenie na swoich łamach kompletu do "przebierania" ukrzyżowanego Chrystusa.

Na planszy przedstawiony jest krucyfiks, obok dołączone są części garderoby, które można nałożyć na postać Zbawiciela - między innymi strój diabła lub hawajskiej tancerki. W przesłanym KAI oświadczeniu REM uważa za uzasadnione głosy oburzenia osób, które uznały to za naigrawanie się z ich uczuć religijnych. Oświadczenie jest odpowiedzią na petycję skierowaną do Rady przez osoby, które poczuły się dotknięte publikacją magazynu. Podpisało się pod nią kilkaset osób. „Jesteśmy oburzeni pogardą i nietolerancją wobec wszystkich ludzi, dla których Jezus Chrystus jest Bogiem i Zbawcą – czytamy w petycji. Redakcja "Focus Ekstra" zamieściła w jednym z ostatnich numerów komplet Magnetic Jesus Dress Up, który można kupić w internecie za 15 dolarów. Podany jest adres strony internetowej, za pośrednictwem której można go kupić oraz rysunki krucyfiksu i "pasujących" do niego strojów. Napis INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum - Jezus z Nazaretu Król Żydowski) można zastąpić tekstem "TGIF" Thank God It's Friday - Dzięki Bogu już piątek. Całość można powiesić na lodówce, której biała gładź, jak piszą redaktorzy magazynu, "jest w wielu domach najważniejszym forum wypowiedzi". Publikujemy treść oświadczenia Rady Etyki Mediów: W związku z zamieszczeniem w październikowym numerze magazynu "Focus Ekstra" "zabawki" polegającej na przebieraniu ukrzyżowanego Chrystusa, Rada Etyki Mediów otrzymała wiele głosów protestu od osób uważających ten fakt za naigrawanie się z ich uczuć religijnych. Rada sądzi, że są one uzasadnione i przypomina, iż niejednokrotnie zwracała uwagę na konieczność szanowania uczuć oraz liczenia się z wrażliwością wyznawców każdej religii. Uważamy, że publikacja "Focusa" jest przejawem braku kultury, niezależnie od naruszenia zapisanych w Karcie Etycznej Mediów zasad: szacunku i tolerancji a także kierowania się przede wszystkim dobrem odbiorcy. Votum seperatum zgłosił członek REM Roman Łuczkowski Warszawa 5.11. 2008

«« | « | 1 | » | »»
 • antylewus
  06.11.2008 09:55
  zuchwałe urąganie Bogu,Ewangelii i Świętemu Kościołowi Katolickiemu nikomu nie ujdzie na sucho (oczywiście tym którym nie okażą skruchy)
 • Stanisław Miłosz
  06.11.2008 11:13
  Podpisało nie kilkaset a 2581 (z tego 2004 potwierdzonych). Można to sprawdzić pod adresem: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=3549
  Rada Etyki Mediów ograniczyła się do pogrożenia paluszkiem. Na nic więcej nie było jej stać?
 • Violeta
  06.11.2008 14:39
  To smutne, że tak ktoś się naigrawa z Pana Jezusa i wszystkich, którzy w Niego wierzą. I tak naprawdę to wszystkie ludzkie formy rozwiązanie tego problemu są trudne: bo kiedy protestować publicznie to się wtedy robi reklamę takiej stronie internetowej, a kiedy się nie protestuje, to tak jakby się przechodziło koło problemu obojętnie. Ale chyba obojętność jest gorsza. To nic,że mnie obrażają ale nie powinni obrażać mojego Pana! Modlitwa i jeszcze raz modlitwa, szczególnie ta wynagradzająca!
 • mozaika
  15.11.2008 16:14
  Szkoda, że do wszystkiego podchodzimy tak szalenie poważnie. Humor to dar Boga, więcej dystansu, przymrużenia oka, radości by się przydało. A u nas w Polsce ciągle się ktoś czuje obrażony, urażony, wszyscy skwaszeni, ponurzy.
  Uśmiechnijcie się ludzie, Bóg Was kocha i z pewnością nie obraża się nawet na mało udane żarty! :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »