Biskup nominat za swoją dewizę biskupią obrał : "Głosić radość Ewangelii". Święcenia odbędą się 11 stycznia 2014 r. w kościele seminaryjno-akademickim.
7 grudnia w południe w kaplicy kurii diecezjalnej w Opolu biskup opolski Andrzej Czaja odczytał komunikat nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Celestino Migliore, że ojciec święty Franciszek mianował dzisiaj ks. prałata Rudolfa Pierskałę, kanclerza kurii diecezji opolskiej, biskupem pomocniczym tejże diecezji, przydzielając mu stolicę tytularną Semina.
Biskup nominat urodził się 13 października 1959 roku w rodzinie Alfreda i Małgorzaty z domu Mitschke. Wraz z rodzicami i trojgiem rodzeństwa: Janem, śp. Albertem i Cecylią dzieciństwo i młodość spędził we wsi Kamionka, należącej do parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Mechnicy. Szkołę Podstawową ukończył w 1974 roku w Mechnicy, a w 1979 roku złożył egzamin dojrzałości, kończąc Technikum Dokumentacji Budowlanej w Kędzierzynie-Koźlu. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie, które ukończył w 1985 roku zdobyciem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim tytułu magistra teologii na podstawie pracy „Identyfikacja dziecka z bohaterem biblijnym w katechezie”. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1985 roku w katedrze opolskiej z rąk ówczesnego opolskiego biskupa pomocniczego Jana Wieczorka. Po święceniach został wikariuszem w parafii św. św. Piotra i Pawła w Gliwicach (1985-1987). W latach 1987-1992 odbył studia specjalistyczne z zakresu liturgiki na KUL, które ukończył uzyskaniem stopnia doktora na podstawie rozprawy „Adaptacja lekcjonarza do Mszy św. z udziałem dzieci”.
Po ukończeniu studiów został mianowany wykładowcą liturgiki i duszpasterzem akademickim w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym Filii KUL w Opolu. Po powstaniu w 1994 roku Uniwersytetu Opolskiego został pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego tej uczelni. W latach 1994-2002 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Teologicznego. Od 1992 roku był także wykładowcą liturgiki w Studium Muzyki Kościelnej w Opolu. W 2008 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Pozamszalny kult Chrystusa w Eucharystii w posoborowej reformie liturgicznej”. Od 1994 roku jest redaktorem Kalendarza Liturgicznego Diecezji Opolskiej, a od 1999 roku biuletynu dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. „Głos pomocnika Komunii świętej”.
Biskup nominat Rudolf Pierskała oprócz pracy naukowo-dydaktycznej pełnił w latach 1993-2010 obowiązki dyrektora Diecezjalnego Domu Księży Emerytów w Opolu. Na tym stanowisku wykazał się wielką troską o starszych i chorych kapłanów. W latach 2000-2012 był ceremoniarzem biskupim. W latach 2010-2011 przebywał na stypendium naukowym w Rzymie.
Obecnie od 2011 roku pełni obowiązki kanclerza kurii diecezjalnej i wykładowcy Wydziału Teologicznego UO. Był także kierownikiem kursów liturgicznych dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego. Ponadto jest wikariuszem biskupim ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Należy również do Międzydiecezjalnej Komisji Liturgicznej dla Diecezji Opolskiej i Gliwickiej.
W 2006 roku został odznaczony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.
Ks. prał. Rudolf Pierskała cieszy się szacunkiem swoich przełożonych i współbraci w kapłaństwie. Swoją dotychczasową postawą i sumiennością w wypełnianiu powierzonych zadań potwierdził, że kocha Kościół i chce wiernie służyć Chrystusowi w Jego Kościele. Z wielką gorliwością troszczy się o osobistą świętość i uświęcenie wiernych. Za swoją dewizę biskupią obrał hasło: „Głosić radość Ewangelii” (Gaudium Evangelii nuntiare). Święcenia biskupie przyjmie 11 stycznia 2014 r. w kościele seminaryjno-akademickim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.