„L'Osservatore Romano" o bezzasadności krytyki Kościoła

Długie przemówienie, skierowane w poniedziałek przez Benedykta XVI do Kurii Rzymskiej podczas tradycyjnej wymiany życzeń świątecznych, jest dla „L'Osservatore Romano" kolejną okazją, by odeprzeć zarzuty stawiane ostatnio papieżowi przez włoskie środki przekazu.

W dzisiejszym wydaniu watykańskiego dziennika jego naczelny redaktor, Giovanni Maria Vian zauważa, że warto zapoznać się z tym wystąpieniem, „jeśli rzeczywiście chce się zrozumieć intencje Benedykta XVI i jego Kościoła, choćby nawet po to, by je skrytykować”. Publicysta zauważa, że często nie ma jednak żadnej woli zrozumienia. Krytycy Kościoła wolą wykorzystać każdą okazję do rozpętania zgryźliwej jak i zdradzającej uprzedzenie polemiki, przede wszystkim jednak pozbawionej realnej podstawy. Tymczasem Kościół, pomimo całej swej ludzkiej niedoskonałości chce, aby łaska Boża 'stawała się coraz bardziej widoczna'”. Redaktor naczelny „L'Osservatore Romano” podkreśla, że właśnie „w tym celu Biskup Rzymu przemawia i podróżuje, w tym celu Stolica Apostolska i Kościół na rozmaite sposoby zabierają głos jako 'siła moralna', która wskazuje drogę”. „Niczego nie chcąc narzucać, lecz proponując i rozumując. Jest czymś wyjątkowym, że instytucja uważana na ogół za machinę obskuranckiej i bezlitosnej władzy jest regularnie oskarżana o dogmatyzm akurat w momencie, gdy proponuje dyskusję. Ma to choćby miejsce w kwestiach dotyczących początku i kresu życia, od manipulacji genetycznych po oznaki śmierci” - pisze Giovanni Maria Vian.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Czwartek
  wieczór
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  wiecej »