Bez ludzi świeckich działalność Kościoła byłaby bardzo ograniczona - podkreśla
biskup ełcki Jerzy Mazur w rozmowie z KAI. Odnosząc się do swoich doświadczeń
także z posługi na Białorusi, Syberii a także z pracy w Afryce, biskup mówi
też o specyfice swojej diecezji i o zadaniach, jakie przed nią stoją.
Jednym z patronów diecezji jest św. Brunon z Kwerfurtu. W przyszłym roku w Giżycku odbędą się ogólnopolskie obchody związane z jego postacią. Jak będą przebiegać?
Wkrótce będziemy obchodzić 1000-letnią rocznicę śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. W dziejach Polski zajął on szczególne miejsce – jest obok św. Wojciecha jednym z filarów rodzącego się Kościoła i budowanej w naszej Ojczyźnie państwowości. Tradycja mówi, że poniósł męczeńską śmierć w naszym regionie, dlatego też został uznany za jednego z patronów diecezji ełckiej. Kościół nasz podjął się upamiętnienia tego wielkiego apostoła ludów Wschodniej Europy. Główne uroczystości odbędą się w czerwcu 2009 r. w Giżycku, ale już 19 października 2008 r. rozpoczął się Rok Świętego Brunona w naszej diecezji. Liczne spotkania i uroczystości odświeżają dzieło św. Brunona, symbolu Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, na idei współpracy narodów w imię miłości i pokoju. Niech te uroczystości uświadomią nam wszystkim, że jesteśmy powołani do ewangelizacji.
Główne uroczystości obędą od 19 do 21 czerwca na terenie dwóch metropolii: warmińskiej i białostockiej. Uczestniczyć w nich będzie episkopat Polski oraz biskupi z innych krajów. Konferencja Episkopatu zbierze się najpierw w Łomży, a 20 czerwca wieczorem przybędzie do Giżycka, gdzie biskupi wezmą udział w misyjnym nabożeństwie z młodzieżą. Nabożeństwo składać się będzie z czterech części: w pierwszej artyści ukażą postać świętego, druga będzie dziękczynieniem za wiarę, a w trzeciej poznamy świadectwa misjonarzy z różnych części świata. Wreszcie nastąpi posłanie wszystkich do zadań ewangelizacyjnych. Każdy młody otrzyma krzyżyk św. Brunona. Wśród posłanych będzie także dwóch księży diecezji ełckiej, z których jeden udaje się do Papui Nowej Gwinei, a drugi do Ameryki Łacińskiej.
21 czerwca na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku uroczystą Eucharystię sprawować będą wszyscy polscy biskupi. Uroczystość będzie miała charakter międzynarodowy i ekumeniczny z udziałem pasterzy innych Kościołów chrześcijańskich.
Chcemy wprowadzić wątek wspólnych spotkań polsko-niemieckich. Znajdujemy się na ziemiach, które ongiś należały do państwa niemieckiego, a św. Brunon jest postacią, która łączy nasze narody. W marcu pojadę do Kwerfurtu. Myślę o zaproszeniu młodzieży niemieckiej do udziału w naszym jubileuszu. Chcemy nawiązać wzajemne kontakty, szczególnie w środowiskach młodzieżowych, aby co roku – wraz z biskupem Magdeburga - organizować wspólne uroczystości.
Obchody Roku św. Brunona rozpoczynają się już za kilka dni, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. 22 stycznia spotkamy się w Giżycku na modlitwach ekumenicznych. Mszę św. w katolickim sanktuarium św. Brunona odprawi abp Wojciech Ziemba, a homilię wygłosi ewangelicko-augsburski biskup Rudolf Bażanowski. Wieczorem tego dnia spotkamy się w kościele ewangelicko-augsburskim na nabożeństwie Słowa Bożego. Homilię wygłosi tam abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Przybędą też biskupi z Kościołów reprezentowanych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
20 i 22 maja organizujemy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim kongres naukowy pod hasłem: „Św. Brunon – patron lokalny czy symbol powszechności Kościoła i jedności Europy”.
1 czerwca - pod hasłem obchodów jubileuszu - organizujemy w Ełku festyn dla dzieci i rodzin. Towarzyszyć mu będzie finał konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, którego celem jest uwrażliwienie młodych na sytuację ich rówieśników w krajach misyjnych. Włączy się w to krajowa dyrekcja Papieskich Dzieł Misyjnych.