Chrzest dopiero po pokucie rodziców, lub...

Chrzest dziecka, poczętego i urodzonego w wyniku technologii macierzyństwa zastępczego, będzie możliwy tylko wówczas, gdy rodzice odbędą stosowną pokutę lub gdy samo dziecko osiągnie wiek umożliwiający mu samodzielny wybór w tym zakresie. Taką decyzję podjął w tej sprawie Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) na swym ostatnim w tym roku posiedzeniu w dniach 25-26 grudnia w Moskwie.

Jeden z kilku uchwalonych tam dokumentów dotyczy „Chrztu niemowląt, urodzonych za pomocą matki zastępczej”.

Na spotkaniu z dziennikarzami przewodniczący Synodalnego Wydziału Informacyjnego Patriarchatu Moskiewskiego Władimir Legojda zaznaczył, że dokument ten opiera się na „Podstawach nauki społecznej RKP” z 2000 r. Kierując się nimi rosyjscy biskupi prawosławni uznali sam termin „macierzyństwo zastępcze” za wypaczenie „wzniosłego rozumienia obowiązku i powołania macierzyńskiego”. Tego rodzaju praktyka oznacza poniżenie ludzkiej godności kobiety, której ciało traktowane jest w tym wypadku jak swego rodzaju inkubator – oświadczył Legojda.

Zaznaczył następnie, że oświadczenie synodalne przyjęto w związku z dyskusją społeczną, jaka rozwinęła się w ostatnim czasie w Rosji w związku z coraz bardziej rozpowszechnioną praktyką tego rodzaju macierzyństwa, chociaż dopuszczają ją tylko niektóre kraje.

Zdaniem Legojdy, takie macierzyństwo ma niekorzystne skutki nie tylko dla wszystkich zainteresowanych tym stron (matki biologicznej, surogatki i oczywiście samego dziecka), ale także dla społeczeństwa w ogóle. Traci ono bowiem rozumienie rodziny, a tajemnica narodzin staje się „przedmiotem stosunków handlowo-pieniężnych” – stwierdził mówca.

Zwrócił uwagę, że stanowisko ujęte w dokumencie synodalnym mieści się w prawosławnej tradycji sprawowania tego sakramentu. „Chrzest to świadomy wybór, zakładający poważną przemianę życia, pragnienie życia po chrześcijańsku” – przypomniał przewodniczący Wydziału. Dodał, że w odniesieniu do niemowląt chrztu dokonuje się zgodnie z wiarą tych, którzy chcą je ochrzcić i wówczas odpowiedzialność za chrześcijańskie wychowanie dziecka ponoszą rodzice i chrzestni. Jeśli zatem rodzice świadomie uciekli się do technologii potępionej przez Kościół, to o świadomym wychowaniu chrześcijańskim nie można mówić – wyjaśnił Legojda.

Nie oznacza to jednak, że Kościół zamyka drzwi przed rodzinami, które skorzystały z usług „surogatek”. Dziecko, urodzone w ten sposób, może zostać ochrzczone na życzenie wychowujących je osób, jeśli są nimi albo jego rodzice biologiczni, albo matka-surogatka, dopiero wtedy, gdy uświadomią oni sobie, że z chrześcijańskiego punktu widzenia taka technologia reprodukcyjna zasługuje moralnie na potępienie i odbędą pokutę kościelną” – stwierdza dokument synodalny. Podkreśla przy tym, że „jeśli takiej świadomości nie ma, decyzję o chrzcie odkłada się do czasu świadomego osobistego wyboru przez dziecko”. W tym ostatnim przypadku fakt macierzyństwa zastępczego nie jest przeszkodą do ochrzczenia dziecka, gdyż nie odpowiada ono za postępowanie swych rodziców.

Ale to jeszcze nie wszystkie warunki niezbędne do takiego chrztu. Jeśli rodzice odpokutowali za swój czyn, kapłan nie może dokonać tego sakramentu bez zgody swego biskupa. W przeciwnym razie ściągnie na siebie kary kanoniczne. Jedynie w razie „niebezpieczeństwa śmierci udziela się błogosławieństwa na taki chrzest niezależnie od [innych] okoliczności” – uważają biskupi rosyjscy.

Komentując najnowszy dokument synodalny W. Legojda zauważył, że przepis o chrzcie dotyczy nie tylko dzieci z matek zastępczych, ale każdej świadomie wyrażonej niechęci życia po chrześcijańsku.

W wielu krajach europejskich, np. w Niemczech, Austrii, Szwecji, Norwegii, prawo zakazuje macierzyństwa zastępczego. Niemiecka ustawa „O ochronie zarodków” z 13 grudnia 1991 przewiduje karę do 3 lat więzienia lub grzywnę za próbę sztucznego zapłodnienia kobiety, która jest gotowa wyrzec się swego dziecka po urodzeniu go lub wszczepienia jej zarodka. Tymczasem ustawodawstwa większości krajów postsowieckich, łącznie z Rosją, przeciwnie – zezwalają na korzystanie z tego rodzaju wspomagającej technologii reprodukcyjnej. Przy tym, w odróżnieniu od Rosji, na Białorusi i Ukrainie, w Kazachstanie, Armenii i Kirgizji za rodziców urodzonego w ten sposób dziecka uznaje się rodziców genetycznych.

W sierpniu 2012 Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej odmówił rozpatrywania skargi na normy tamtejszego ustawodawstwa rodzinnego, które nie dopuszczają możliwości wpisania rodziców genetycznych do ksiąg bez zgody zastępczej matki dziecka. Sąd potwierdził prawo takiej kobiety do oficjalnego wpisania siebie jako matki do metryki urodzenia dziecka. Uzasadnił to prawem ustawodawcy do wyboru środków ochrony zdrowia obywateli, rodziny, macierzyństwa i dzieciństwa przy regulacjach prawnych w dziedzinie stosowania technologii reprodukcyjnych, łącznie z macierzyństwem zastępczym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  27.10.2016 23:12
  "Chrzest dziecka (...) będzie możliwy tylko wówczas (...) gdy samo dziecko osiągnie wiek umożliwiający mu samodzielny wybór w tym zakresie." tak powinno być za każdym razem
 • Ochrzczone NIEMOWLĘ
  06.05.2018 09:19
  Nieświadomie duchowni dają tym ludziom możliwość by zgodnie z Ewangelią te osoby przyjęły świadomy Chrzest wyznając świadomie Wiarę w Boga, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym.
 • Ochrzczone NIEMOWLĘ
  06.05.2018 09:52
  Mk 16:16 Br "Kto uwierzy i ochrzci się, będzie zbawiony, kto zaś nie uwierzy, będzie potępiony." A więc przede wszystkim Oczyszczenie i Wiara - bardzo ale to bardzo świadomy wybór życia w Duchu Jezusa Chrystusa stanowi o Chrzcie. Dla ochrzczonych niemowląt polecam Nowonarodzenie w Duchu : Ew. Jana 3.3-7, „Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego". Tak więc zanurz się w Miłości, w Jezusie Chrystusie całym swoim sercem, całą swoja duszą, a bliźniego swego kochaj jak siebie samego. Taką Miłością stajesz się oczyszczony - rodzisz sie na nowo przyjmując Ducha Świętego ! Mając Go głoś naukę Pana Jezusa, gdyż o takich uczniów chodziło Panu Jezusowi. Posiadając Jego Ducha Jesteś Uczniem i i zarazem Jego Przyjacielem. "Bóg Jest Miłością, kto trwa w Miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w Nim. Amen.
 • Hubal
  06.05.2018 12:24
  Chrzest jest wyborem, niezbędnym do zbawienia ! Kto wybierze i będzie trwał w Chrzcie, nie zostanie pominięty. Nasza śmierć w tym samym Duchu jest absolutnie niezbędna. Chrzest nie musi być w formie zanurzenia w wodzie i o taki chrzest tak naprawdę nie chodzi. Woda jest symbolem OCZYSZCZENIA dlatego o niej mowa w praktyce a przedtem w wielu miejscach w Biblii. Czynił tak w praktyce Św. Jan Chrzciciel ale zapowiadał Jezusa, który chrzcić będzie Duchem Świętym co wówczas nastąpiło, trwa i trwać będzie do skończenia świata. Jezus wszedł do Jordanu na znak praktyczny dla ludzi. Duch Święty na przyjęcie, którego godzimy się z Miłości, jest Oczyszczeniem. Jest Drogą, Prawdą i Życiem. Właśnie tym wszystkim jest Chrzest. Jest to najwspanialsza decyzja dla człowieka, dla jego duszy i tym samym ludzi, którzy go otaczają. To wielka Łaska, którą zobowiązani jesteśmy się dzielić ( rozmnożenie chleba, okruchy, otarcie o płaszcz, itp. ). Chrzest to Przymierze, to Pieczęć zrodzona z Wiary i bezgranicznej Miłości. Uczniowie Pana Jezusa, a więc wszyscy, którzy w tym Chrzcie uczestniczą mają w tym samych Duchu, który został im dany uczyć, przez Słowo i Uczynki. Wzorzec życia Chrześcijańskiego wymaga poświęcenia, wybaczenia, poprostu wymaga Miłości ! Takie życie w Duchu ma stać się przyczynkiem do kolejnych Chrztów. Nowonarodzenie każdego człowieka, którego oświeciło w wyniku twojego Ducha, spotka się z nagrodą w niebie. Tym Duchem oczywiście jest Bóg, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym, a W NIM Zbawienie zawsze przez Chrzest. Chrzest jest początkiem i końcem. Amen.


Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Niedziela
  wieczór
  13°C Poniedziałek
  noc
  11°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »