Papieski list do patriarchy Cyryla

Nadzieję na dalszą ekumeniczną współpracę w poszukiwaniu dróg umacniania jedności w Chrystusie wyraził Papież w liście do patriarchy Cyryla - donosi Radio Watykańskie. Wystosował go z okazji intronizacji nowego patriarchy Moskwy i Wszechrusi, która odbyła się 1 lutego w moskiewskiej cerkwi Chrystusa Zbawiciela.

W przesłaniu Ojciec Święty przypomina swe spotkania z przyszłym patriarchą, wówczas metropolitą Cyrylem. Podkreśla okazywaną podczas nich dobrą wolę. Benedykt XVI nawiązuje też do postaci patriarchy Aleksego II. Podjął on dzieło odnowy i rozwoju rosyjskiego prawosławia. Prowadził je od długiego okresu cierpień w ateistycznym systemie totalitarnym do czynnej obecności i służby w dzisiejszym społeczeństwie. Zabiegał o jedność Cerkwi rosyjskiej i jej komunię z innymi Kościołami prawosławnymi. Dążył też do współpracy z innymi chrześcijanami, zwłaszcza katolikami, w obronie chrześcijańskich wartości w Europie i na świecie. Papież zauważa, że sam Cyryl jako przewodniczący Wydziału Kontaktów Zewnętrznych odegrał ważną rolę w tworzeniu nowych relacji między Kościołami, opartych na braterstwie, wzajemnej akceptacji i szczerym dialogu wobec trudności. Wyraża nadzieję, że jako patriarcha będzie kontynuował ekumeniczną współpracę. Papieskie przesłanie zawiózł patriarsze Cyrylowi kard. Walter Kasper. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan stał na czele watykańskiej delegacji na intronizację nowego zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi. Przekazał mu również w darze od Benedykta XVI kielich jako wyraz pragnienia pełnej komunii między obu Kościołami.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »