Częstochowa przeznaczy w 2014 roku 80 tys. zł na dofinansowanie leczenia niepłodności za pomocą naprotechnologii, informuje "Dziennik Zachodni".
Częstochowa jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wspieranie naprotechnologii. Tak jak przed dwoma laty pierwsza zdecydowała się na dopłacanie do in vitro.
- "Przed nami teraz opracowanie programu zdrowotnego, określenie, kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z dofinansowania do leczenia niepłodności metodą naprotechnologii" - mówi Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie. Przygotowanie programu potrwa około miesiąca.
Naprotechnologia powstała ponad 30 lat temu w USA. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę "Humanae vitae" stworzył model rozpoznawania płodności. Jest to metoda diagnostyki i leczenia niepłodności oparta na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.