Grecko-prawosławny metropolita Wiednia członkiem Świętego Synodu w Stambule

Grecko-prawosławny metropolita Wiednia, Michael Staikos, będzie przez rok członkiem Świętego Synodu Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola.

Abp Staikos został powołany do tego gremium jako przedstawiciel hierarchii grecko-prawosławnej z Europy. Jego mandat rozpoczyna się 1 marca, a wygaśnie 29 lutego 2010 r. Święty Synod jest najwyższym gremium kierowniczym patriarchatu Konstantynopola. W jego gestii jest m.in. mianowanie biskupów. Przed siedmioma laty w patriarchacie została wprowadzona zasada, że połowa stałych członków Synodu musi pochodzić z diecezji położonych poza terytorium Turcji. Mimo, że zasada ta została zaskarżona w prokuraturze tureckiej, to dotychczas władze nie ingerowały. Do dziś rząd w Ankarze, powołując się na układ pokojowy z Lozanny z 1923 r. utrzymuje, że patriarchat ekumeniczny obejmuje tylko wyznawców prawosławia żyjących na terenie Turcji. Kraj ten nie uznaje ekumenicznego, a więc obejmującego cały świat, statusu patriarchatu. Stanowisko to potwierdza opublikowany niedawno raport o mniejszościach narodowych przedstawiony parlamentowi przez tureckie MSZ. Metropolita Staikos zauważył w rozmowie z austriacką agencją „Kathpress”, że w perspektywie ewentualnego przyjęcia do Unii Europejskiej rząd w Ankarze będzie musiał zrezygnować z restryktywnego stosunku wobec patriarchatu ekumenicznego i przynajmniej przywrócić stan obowiązujący w Cesarstwie Osmańskim przed 1914 rokiem. Jednocześnie metropolita wyraził ubolewanie, że będąc członkiem Świętego Synodu jest zmuszony do zredukowania o połowę swoich obowiązków wobec wiernych na terenie Austrii. Z najnowszych danych wynika, że w Austrii żyje obecnie co najmniej pół miliona wyznawców prawosławia. Powodem wzrostu liczby wiernych w ostatnich latach jest większa migracja z krajów Europy Wschodniej oraz z Bliskiego Wschodu. Około połowa prawosławnych żyjących w Austrii ma korzenie serbskie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »