Stolica Apostolska przedstawi 16 stycznia w Komitecie Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka w Genewie swój raport ws. środków ochrony dzieci, mających zapobiegać przypadkom wykorzystywania seksualnego. Komitet okresowo kontroluje wprowadzanie w życie Konwencji Praw Dziecka z 1989 r., do której jako jedna z pierwszych przystąpiła Stolica Apostolska.
W skład delegacji wejdzie m.in. były promotor sprawiedliwości (prokurator) w Kongregacji Nauki Wiary, bp Charles Scicluna z Malty, który przez lata zajmował się tą problematyką.
Na początku grudnia ub.r. opublikowano odpowiedź Stolicy Apostolskiej na pytania Komitetu, który prosił o wyjaśnienia w kilku konkretnych sprawach, m.in. wykorzystywań seksualnych ze strony duchownych w Irlandii i przypadku założyciela Legionistów Chrystusa, o. Marcial Maciela. Podkreślono w niej, że Stolica Apostolska jest odpowiedzialna za czyny, do jakich doszło na terenie Państwa Watykańskiego, natomiast nie jest kompetentna w sensie prawnym za przestępstwa duchownych, w tym nadużycia seksualne, popełnione przez duchownych w innych krajach, np. Irlandii czy USA. Kompetentne w tych sprawach są władze danego kraju. Duchowni dopuszczający się przestępstw podlegają prawu państwa, w którym mieszkają i to tam ponoszą odpowiedzialność za swe czyny.
Gdy chodzi o dochodzenia kanoniczne - różne od karnych - w sprawie nadużyć seksualnych, prowadzone przez Kongregację Nauki Wiary, to akta takich spraw mogą być udostępniane jedynie w przypadku śledztw karnych, prowadzonych przez kompetentne władze. Nie dotyczy to więc takich instytucji jak Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka.
Watykańska odpowiedź powołuje się też na wytyczne przekazane konferencjom biskupim w celu dobrej praktyki walki z wykorzystywaniami seksualnymi i zapobiegania im oraz towarzyszenia ofiarom. Dołączono również niedawne Motu Proprio papieża Franciszka, w którym znowelizował on kodeks karny Państwa Watykańskiego, wprowadzając do niego takie przestępstwa jak: pedofilia, pornografia dziecięca czy handel ludźmi. Nowe przepisy zostały rozciągnięte na wszystkich pracowników Stolicy Apostolskiej, a więc także na jej personel dyplomatyczny. To właśnie na mocy tego przepisu w Watykanie odbywa się proces byłego nuncjusza apostolskiego w Dominikanie, abp. Józefa Wesołowskiego.
Ponadto w grudniu ub.r. zapowiedziano powstanie Komisji ds. Ochrony Dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych. Będzie ona doradzać papieżowi w sprawie zaangażowania Stolicy Apostolskiej w ochronę dzieci i duszpasterską troskę o ofiary nadużyć.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.