Drugi ingres biskupa Romana

Dwa tygodnie po przyjęciu sakry bp Roman Pindel odprawił ingres do konkatedry Narodzenia NMP w Żywcu.

W niedzielne południe 19 stycznia ks. biskup przyjechał z Bielska-Białej i najpierw udał się na plebanię, gdzie przywitali go miejscowi duszpasterze. Następnie w procesji wszedł do konkatedry, pozdrawiając wiernych. Po krótkiej modlitwie przed najświętszym sakramentem, w zakrystii nałożył szaty liturgiczne. O 12.30 rozpoczęła się Msza św. pod jego przewodnictwem.

W świątyni biskupa ordynariusza przywitał miejscowy proboszcz ks. infułat Władysław Fidelus oraz przedstawiciele miejscowej parafii. Brmistrz Żywca Antoni Szlagor i starosta powiatu żywieckiego Andrzej Zieliński wręczyli księdzu biskupowi bogato wydany, oprawiony w skórę, egzemplarz „Dziejopisu Żywieckiego”.

Konkatedra nie była w stanie pomieścić wiernych, którzy tłumnie przybyli na uroczystość. Wśród nich szczególnie widoczna była asysta żywiecka, czyli grupa mężczyzn i kobiet w tradycyjnych strojach mieszczańskich. W śpiew włączają się chór „Lutnia” oraz regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Żywczanie”. Prezbiterium wypełniło ponad 50 kapłanów, klerycy i służba liturgiczna.

Ks. biskup miał wygłosić w Żywcu swoje pierwsze, oficjalne słowo. Jednak ze względu na niedyspozycję zdrowotną, tekst przemówienia przeczytał wiernym biskup pomocniczy Piotr Greger.

To wystąpienie, w formie listu pasterskiego, dwa dni wcześniej zostało rozesłane do wszystkich proboszczów i w niedzielę ingresu do żywieckiej konkatedry jest odczytywane we wszystkich kościołach Podbeskidzia. Biskup ordynariusz zachęca w nim wszystkich diecezjan, zarówno zaangażowanych w Kościół, jak i dystansujących się od niego, do poznania i zrozumienia Chrystusa. Ukazuje konkretne sposoby realizacji tego zadania, zachęcając diecezjan, by tworzyli grupy biblijne, włączali się w formację proponowaną przez nowe ruchy i stowarzyszenia religijne, uczniów zachęca do aktywnego udziału w katechezie i szkolnych konkursach biblijnych.

Podczas liturgii w żywieckiej konkatedrze bp Roman Pindel zasiadał na tronie papieskim. 22 maja 1995 podczas wizyty w mieście i nabożeństwa Słowa Bożego na Rynku, używał go bł. Jan Paweł II.

Bp Roman Pindel ma 55 lat. Pochodzi z Wadowic. Nominację biskupią otrzymał 16 listopada ubiegłego roku. 6 stycznia w Bielsku-Białej przyjął sakrę biskupią i odbył ingres do katedry św. Mikołaja.

W swoim herbie umieścił na niebieskim tle krzyż jerozolimski i otwartą księgę z literami Alfa i Omega, co oznacza, że w swojej posłudze będzie głosił Jezusa, który został ukrzyżowany w Jerozolimie, skąd Słowo Boże rozpowszechniło się aż po krańce świata, dając nam życie wieczne i łaskę.

Zawołaniem bp. Romana Pindla są słowa: „Verbum Vitae Continentes”, które w swobodnym tłumaczeniu brzmią: „Trzymajcie się Słowa Życia” (Flp 2,16).

Przed nominacją biskupią ks. Roman Pindel był najpierw ojcem duchownym, a ostatnio rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie oraz wykładowcą biblistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Angażował się też w działalność grup charyzmatycznych w południowej Polsce.

Tuż po święceniach pracował jako wikariusz w Kozach, głosił rekolekcje w wielu parafiach diecezji bielsko-żywieckiej, także w parafii konkatedralnej w Żywcu, prowadził też dni skupienia i sesje duchowe w domu rekolekcyjnym ojców jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach; tutaj również odprawił swoje rekolekcje przed konsekracją biskupią.

Przeczytaj także:

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Czwartek
rano
27°C Czwartek
dzień
27°C Czwartek
wieczór
24°C Piątek
noc
wiecej »