Katolicki metropolita białostocki abp Edward Ozorowski będzie honorowym obywatelem Białegostoku - zdecydowała w poniedziałek jednogłośnie Rada Miasta Białystok.
Projekt uchwały nadania honorowego obywatelstwa abp Edwardowi Ozorowskiemu przedstawił na sesji rady prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. "Biorąc pod uwagę życie, jak również zaangażowanie się w sprawy społeczne, rozwój demokracji w naszym mieście - jest to osoba (abp Ozorowski - PAP) nad wyraz właściwa i godna, aby tego zaszczytu dostąpić" - powiedział.
Truskolaski mówił, że nadanie honorowego obywatelstwa abp Ozorowskiemu w 2014 roku związane jest z dwoma jubileuszami, które przypadają w tym roku. To jubileusz 50-lecia przyjęcia przez arcybiskupa święceń kapłańskich oraz 35-lecie otrzymania sakry biskupiej.
Truskolaski mówił, że abp Ozorowski w swojej działalności wyróżnia się "dbałością" o sprawy Kościoła, sprawy społeczne i rodziny, zaangażowany jest też w wychowanie młodzieży. Jest również osobą aktywną na polu nauki. Podkreślił też, że arcybiskup zaangażowany jest w dialog ekumeniczny pomiędzy Kościołem katolickim a Cerkwią prawosławną. Od lat w Białymstoku organizowana jest ekumeniczna wigilia miejska, a przed świętami Wielkanocnymi, jeśli wypadają w tym samym czasie, odbywa się wspólne święcenie pokarmów przez hierarchów obu wyznań.
Przewodniczący Rady Miasta Białystok Włodzimierz Kusak poinformował PAP, że oficjalne przyznanie tytułu nastąpi najprawdopodobniej 14 czerwca na specjalnej sesji rady miasta. W tym czasie będą odbywać się Dni Miasta Białegostoku.
Abp Ozorowski będzie 15 honorowym obywatelem Białegostoku. Wcześniej taki tytuł otrzymali m.in. marszałek Józef Piłsudski (jemu jako pierwszemu nadano ten tytuł w 1919 r.), Lech Wałęsa, papież Jan Paweł II, kapelan rodzin katyńskich ks. prałat Zdzisław Peszkowski, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obecny metropolita warmiński, a wcześniej białostocki - abp Wojciech Ziemba oraz wnuk twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa - Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof.
Abp Edward Ozorowski jest czwartym metropolitą Archidiecezji Białostockiej utworzonej przez Jana Pawła II w 1992 roku. Urodził się w 1941 roku w Wólce-Przedmieście koło Białegostoku. Na kapłana został wyświęcony w 1964 roku, a sakrę biskupią przyjął w 1979 roku. W 2006 roku został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą białostockim. Hasłem jego posługi kapłańskiej są słowa: "W tym, który mnie umacnia".
Abp Ozorowski jest profesorem nauk teologicznych w zakresie dogmatyki i historii teologii. Przez wiele lat był rektorem Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Był pomysłodawcą powstania i pierwszym kierownikiem Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej na Uniwersytecie w Białymstoku. W 2007 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku za krzewienie myśli teologicznej w środowisku akademickim, propagowanie dialogu ekumenicznego i szacunku do wszystkich kultur, obronę godności osoby ludzkiej, małżeństwa, rodziny oraz za pojednanie i tolerancję.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.