Pojawiające się po stronie polityków głosy o potrzebie renegocjacji Konkordatu są raczej głosami marginalnymi. Nikt poważnie myślący na dzień dzisiejszy czy w najbliższym czasie nie myśli o jakiejkolwiek zmianie w tym zakresie - powiedział kard. Kazimierz Nycz w poniedziałek podczas spotkania poświęconego sytuacji Kościoła archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej przed wizytą polskich biskupów „ad limina Apostolorum” w Rzymie.
Kard. Nycz poinformował, że będzie jednym z biskupów, którzy podczas wizyty ad limina będą relacjonować w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej stan stosunków państwo-Kościół.
Jak zaznaczył, kwestie te nie będą omawiane bardzo szczegółowo w odniesieniu do sytuacji w Polsce, „natomiast będziemy mówić o ważnych tematach i sprawach w relacji państwo-Kościół na podstawie doświadczeń Kościoła powszechnego”. Za bardzo ważne uznał pozyskanie przez polskich biskupów wiedzy, jak ewentualne problemy w tych relacjach są rozwiązywanie w innych krajach. – A to akurat Stolica Apostolska, mając doświadczenie Kościoła powszechnego, zna bardzo dobrze – dodał.
Zdaniem metropolity warszawskiego, jednym z najważniejszych problemów w stosunkach państwa i Kościoła w Polsce są obecnie sprawy rodziny. Potrzebna jest „jasna odpowiedź na pytanie, co ma do zrobienia w tej dziedzinie Kościół, bo niewątpliwie ma do zrobienia bardzo dużo – w sensie kształtowania świadomości dzietności rodzin i odpowiedzialności za wychowanie – ale także co ma do zrobienia państwo – w sensie porzucenia wszystkiego, co drugorzędne i zajęcia się prawdziwą pomocą rodzinie i rodzicom wychowującym dzieci, czyli tym, co określamy jako polityka rodzinna”.
Kard. Nycz wspomniał, że poruszona zostanie zapewne także kwestia sytuacji szkolnictwa katolickiego w Polsce, szczególnie katolickich uczelni wyższych i wydziałów teologicznych na uczelniach państwowych. Zagadnienia te omawiane będą zarówno w Sekretariacie Stanu, jak i w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. – To są te tematy, które wynikają z Konkordatu, choć jak wiemy – tak to też ocenia Stolica Apostolska – generalna ocena Konkordatu po 16 latach jego realizacji jest pozytywna – zaznaczył.
Jak podkreślił, „te głosy, które się pojawiają czasem po stronie polityków o potrzebie takiej czy innej renegocjacji [Konkordatu] są raczej głosami marginalnymi”. – Myślę, że nikt poważnie myślący na dzień dzisiejszy czy w najbliższym czasie nie myśli o tym, by przystępować do jakiejkolwiek zmiany w tym zakresie – dodał kard. Nycz.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.