Dziś przypadało liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko (1815-1888). W Hiszpanii tamtejsza rodzina salezjańska świętuje dzień swego założyciela. Ten „Ojciec i Nauczyciel młodzieży” wspominany jest uroczyście w 132 krajach.
We wszystkich ośrodkach salezjańskich został przygotowany bogaty program, którego bohaterami są Jan Bosco oraz młodzież. Organizatorzy pragną przybliżyć postać „nauczyciela młodzieży” oraz jego dewizę życiową: centralne miejsce Boga w życiu, aby być szczęśliwym oraz świętość w codziennym życiu. Ukazują także jego trzy wielkie miłości: Eucharystię, Matkę Boża pod wezwaniem Wspomożycielki Wiernych i Kościół. Założyciel salezjanów gorąco pragnął, aby młodzi byli „dobrymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami”.
Oprócz spotkań modlitewnych i eucharystii, przygotowano m. in. zawody sportowe jak np. słynny salezjański Cross Road, tydzień kina duchowego, koncerty, zabawy i konkursy. W tym roku święto Jana Bosko przebiega w ramach przygotowań do 200-lecia jego urodzin oraz restrukturyzacji zgromadzenia w Hiszpanii. W maju br. z 6 aktualnych inspektorii zostaną dwie: Jakuba Większego w Madrycie i Wspomożycielki Wiernych w Sewilli.
Obecnie w Hiszpanii jest 1100 salezjanów w 6 inspektoriach. Posiadają 97 ośrodków szkolnych, w tym 57 z formacją zawodową. W szkołach, w których zatrudniają blisko 6 tys. nauczycieli, łącznie uczy się ponad 77 tys. uczniów. Prowadzą 92 parafie. Z kolei ok. 750 salezjanek żyje w 4 inspektoriach. Posiadają 41 szkół, 23 tys. uczniów i 1500 nauczycieli. Ponadto prowadzą ośrodek uniwersytecki CES Don Bosco w Madrycie. Salezjanie i salezjanki posiadają około 130 ośrodków młodzieżowych, z których korzysta ponad 67 tys. osób. Dla młodzieży zagrożonej marginalizacją prowadzą 80 ośrodków zwanych platformami społecznymi. Swoją działalnością obejmują ok. 22 tys. osób. Rodzina Salezjańska posiada także kilka organizacji pozarządowych, które pomagają ofiarom wojny, katastrof naturalnych oraz niesprawiedliwości.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.