W Rio de Janeiro trwa spotkanie formacyjne dla biskupów brazylijskich.
Takie kilkudniowe kursy celem pogłębienia nauki Kościoła odbywają się już od 1990 r., kiedy jednym z wykładowców był kard. Joseph Ratzinger. Mówił on wtedy o „Posłudze Piotra w naszych czasach”. Spotkania urządza się co roku z początkiem lutego. Również tym razem nie zabrakło gości z Watykanu.
W ciągu kilkudniowego kursu teologicznego pasterze Kościoła zgłębiają tematykę misji biskupa i życia konsekrowanego. Według gospodarza spotkania abp. Orani João Tempesty obecny kurs jest kontynuacją poprzednich, związanych z pogłębianiem dokumentów Soboru Watykańskiego II.
Na obecnym spotkaniu refleksje nad wybraną tematyką prowadzą kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz brazylijski kardynał João Braz de Aviz, odpowiedzialny za Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Kard. Filoni prowadzi cykl wykładów opartych na dokumencie soborowym o zadaniu misyjnym Kościoła (soborowy dekret Ad gentes). Hierarcha zarysowuje przed tutejszymi biskupami kwestię świadomości misyjnej i zobowiązania do wysyłania misjonarzy poza Brazylię w misyjne regiony świata. Z kolei kard. Aviz kieruje uwagę uczestników spotkania na tematykę związaną z powołaniem zakonnym oraz doświadczeniem życia konsekrowanego (soborowy dekret Perfectae caritatis).
Oprócz wspomnianych prefektów watykańskich dykasterii specyficzne tematy zaprezentują dwaj biskupi brazylijscy. Bp Fernando José Guimaraes poprowadzi refleksję o doświadczeniach i specyficznych wyzwaniach dla osób konsekrowanych, a bp Filippo Santoro będzie mówił o misji biskupa w świetle soborowego dekretu Christus Dominus.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.