W Rio de Janeiro trwa spotkanie formacyjne dla biskupów brazylijskich.
Takie kilkudniowe kursy celem pogłębienia nauki Kościoła odbywają się już od 1990 r., kiedy jednym z wykładowców był kard. Joseph Ratzinger. Mówił on wtedy o „Posłudze Piotra w naszych czasach”. Spotkania urządza się co roku z początkiem lutego. Również tym razem nie zabrakło gości z Watykanu.
W ciągu kilkudniowego kursu teologicznego pasterze Kościoła zgłębiają tematykę misji biskupa i życia konsekrowanego. Według gospodarza spotkania abp. Orani João Tempesty obecny kurs jest kontynuacją poprzednich, związanych z pogłębianiem dokumentów Soboru Watykańskiego II.
Na obecnym spotkaniu refleksje nad wybraną tematyką prowadzą kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz brazylijski kardynał João Braz de Aviz, odpowiedzialny za Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Kard. Filoni prowadzi cykl wykładów opartych na dokumencie soborowym o zadaniu misyjnym Kościoła (soborowy dekret Ad gentes). Hierarcha zarysowuje przed tutejszymi biskupami kwestię świadomości misyjnej i zobowiązania do wysyłania misjonarzy poza Brazylię w misyjne regiony świata. Z kolei kard. Aviz kieruje uwagę uczestników spotkania na tematykę związaną z powołaniem zakonnym oraz doświadczeniem życia konsekrowanego (soborowy dekret Perfectae caritatis).
Oprócz wspomnianych prefektów watykańskich dykasterii specyficzne tematy zaprezentują dwaj biskupi brazylijscy. Bp Fernando José Guimaraes poprowadzi refleksję o doświadczeniach i specyficznych wyzwaniach dla osób konsekrowanych, a bp Filippo Santoro będzie mówił o misji biskupa w świetle soborowego dekretu Christus Dominus.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.