Reklama

Medycyna powinna być też spotkaniem osób

O czułości lekarza wobec pacjenta, personalistycznym podejściu do chorego i medycynie jako szczególnym rodzaju apostolstwa - mówił prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala św. Rodziny w Warszawie. W szpitalu przy ul. Madalińskiego w poniedziałek odbyła się konferencja zorganizowana w związku z przypadającym 11 lutego Światowym Dniem Chorego.

Reklama

"Medycyna przeżywa gwałtowny postęp - nowe technologie, metody, procedury. Przesiąka także biurokracją. To jest bardzo ważne, ale najważniejsze jest to, żeby nie zatracić kontaktu człowieka z człowiekiem" - mówił prof. Bogdan Chazan.

Jak zauważył profesor, współczesną medycynę cechuje inny niż kiedyś styl relacji pacjent - lekarz. - To, co kiedyś było w medycynie, czyli dystans i stanowczość, może zdawało egzamin w tamtych czasach, ale generalnie medycyna powinna być spotkaniem jednego człowieka z drugim człowiekiem - podkreślił dyrektor szpitala.

- Nie wstydzimy się swoich odczuć, nie wstydzimy się wziąć pacjenta za rękę, objąć cierpiącego. I to jest istota medycyny rozumianej też jako szczególny rodzaj apostolstwa - zauważył prof. Chazan.

Dyrektor Szpitala św. Rodziny dodał, że medycyna powinna być spotkaniem człowieka cierpiącego z lekarzem, który też ma swoje ograniczenia i kłopoty, ale w tym momencie powinien o nich zapomnieć i zwrócić uwagę na to, jak wielkie znaczenie mają jego słowa. Jak dodał, mogą one leczyć, ale też zabijać. - Ważne jest to, żebyśmy pamiętali o tym, że leczymy nie tylko ciało człowieka, ale także jego umysł i duszę. Jako lekarze i pielęgniarki powinniśmy też nie tracić swojego człowieczeństwa, nie mieć zbyt dużego dystansu wobec spraw i problemów pacjentów. Obie strony zyskają, jeśli zechcemy cierpieć z cierpiącymi i cieszyć się razem z cieszącymi - zaznaczył.

To nie wyklucza profesjonalizmu, który przez personalny wymiar relacji pacjent - lekarz dodatkowo się uwiarygodnia. - Człowieczeństwa zawodu nie powinniśmy się wstydzić, powinniśmy je w sobie utrwalać - mówił prof. Chazan.

Odnosząc się do tegorocznego papieskiego Orędzia na Światowy Dzień Chorego, prof. Chazan podkreślił, że jego zdaniem najważniejsze jest w nim słowo „czułość”. - Czułość na ogół nie istnieje w relacjach pacjent - lekarz, zarezerwowane jest dla innych relacji. Ale czułość, obok innych słów, takich jak zrozumienie, wsparcie, współczucie, musimy wrzucić do swojego repertuaru nie tylko słownego, ale także w działaniu medycznym - powiedział dyrektor warszawskiego Szpitala św. Rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
dzień
2°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama