Dotyczą porozumienia w sprawach majątkowych Kościoła w Izraelu.
Kwestie, które pozostały jeszcze do uzgodnienia w negocjacjach przygotowujących nowy wspólny dokumentem watykańsko-izraelski, są już „nieliczne”. Takim słowem określono je w komunikacie z sesji plenarnej Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Stolicą Apostolską a Izraelem. Odbyło się ono wczoraj w jednym z jerozolimskich hoteli. Spotkaniu przewodniczyli izraelski wiceminister spraw zagranicznych Ze’ev Elkin i watykański podsekretarz ds. relacji z państwami, ks. Antoine Camilleri.
Komunikat informuje, że celem wczorajszego spotkania były dalsze negocjacje w oparciu o art. 10 Porozumienia Podstawowego, które Stolica Apostolska podpisała z państwem izraelskim pod koniec 1993 r. Wspomniany artykuł dotyczy praw Kościoła katolickiego do posiadania własności w Izraelu. Przewiduje, że szczegółowe kwestie własnościowe zostaną ujęte w osobnym dokumencie, uzgodnionym przez Stałą Komisję Dwustronną przy pomocy podkomisji ekspertów.
Negocjacje te trwają już od 20 lat. Jak podaje wczorajszy komunikat, obie strony „odnotowały w refleksyjnej, konstruktywnej atmosferze postępy, jakie zostały poczynione od czasu poprzedniej sesji plenarnej”, która odbyła się w czerwcu ub. r. Ustaliły też dalsze kroki, jakie należy podjąć z myślą o następnej sesji plenarnej. Planuje się ją w czerwcu tego roku w Watykanie.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.