Reklama

Sejm rozpoczął posiedzenie

Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, wysłucha informacji premiera ws. sytuacji na Ukrainie. Posłowie będą też pracować m.in. nad pilnym, rządowym projektem ws. darmowego podręcznika, a także projektem ws. powiatu metropolitalnego.

Reklama

Po rozpoczęciu obrad posłowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego w ubiegłym tygodniu wieloletniego parlamentarzysty Zbigniewa Romaszewskiego, a także pamięć ofiar dramatycznych wydarzeń na Ukrainie.

Następnie premier przedstawi informację ws. sytuacji na Ukrainie. Potem - jak poinformowała w środę rano marszałek Sejmu Ewa Kopacz - odbędą się wystąpienia przedstawicieli klubów parlamentarnych.

Od wtorku sytuacja w Kijowie eskaluje. W nocy z wtorku na środę demonstranci Majdanu usiłowali odgrodzić się od otaczającej ich milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku. Rozmowy opozycji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem zakończyły się bez rezultatu. Janukowycz oskarżył opozycję o próbę przewrotu. Według stanu na godz. 5 rano czasu polskiego w starciach antyrządowych demonstrantów z siłami MSW w Kijowie śmierć poniosło 25 osób.

Tusk o sytuacji na Ukrainie rozmawiał we wtorek wieczorem z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem. Również we wtorek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski powiedział PAP, że próbował skontaktować się telefonicznie z Janukowyczem, ale nie udało się to. Prezydent chciał "przede wszystkim przestrzec przed działaniami, które prowadziłyby do dalszej eskalacji konfliktu. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy i użycie siły".

Ponadto w środę posłowie zajmą się sprawozdaniem komisji edukacji, nauki i młodzieży o pilnym rządowym projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który daje MEN możliwość opracowania i wydania podręcznika szkolnego.

Chodzi o darmowy podręcznik, który 1 września tego roku ma trafić do rąk uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Nowelizacja ma umożliwić też przygotowanie podręcznika dla klas II i III.

Zgodnie z projektem minister edukacji będzie mógł zlecić opracowanie i wydanie zarówno całego podręcznika, jak i jego części. Analogiczne prawo, w przypadku podręczników dla uczniów szkół artystycznych, będzie miał minister kultury. Podręczniki stworzone na zamówienie ministrów będą dopuszczane do użytku szkolnego z mocy prawa. Twórcy projektu chcą, by jakość podręczników, ich poprawność merytoryczna, dydaktyczna, wychowawcza - były weryfikowane na etapie ich przygotowania i odbioru.

Rząd zapowiada, że podręczniki mają być własnością szkół i z roku na rok mają być przekazywane kolejnym rocznikom uczniów. Obecnie uczniowie mogą, ale nie muszą korzystać z podręczników, gdyż ostatecznie o tym decydują nauczyciele. Nowelizacja spowoduje, że nauczyciele już nie będą mogli wybierać podręcznika dla uczniów.

Zgodnie z zapowiedziami minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej podręcznik ma być gotowy w maju.

We wtorek komisja edukacji przyjęła poprawkę, która znosi przepis nakładający na dyrektora szkoły obowiązek podania do 15 czerwca listy podręczników, jakie będą obowiązywać w placówce w nowym roku szkolnym. Oznacza to, że dyrektor będzie mógł przedstawić listę podręczników w dowolnym wybranym przez siebie terminie. Poprawkę zgłoszoną przez PO poparł rząd. Nauczyciele, posłowie opozycji i wydawcy przekonują, że likwidacja tego terminu wprowadzi chaos w szkołach.

W środę posłowie rozpatrzą też projekt PO ustawy o powiecie metropolitalnym. Według propozycji Platformy, ten specjalny szczebel powiatu ustanawiałaby Rada Ministrów. Rząd miałby tą drogą tworzyć, łączyć, dzielić i znosić powiaty metropolitalne oraz ustalać ich granice, a także ustalać i znosić ich nazwy oraz siedziby ich władz.

Wśród zadań powiatu metropolitalnego zebrano sprawy ponadlokalne, kluczowe dla rozwoju całych aglomeracji, np. przyjmowanie i wykonywanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizację i wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, planowanie sieci i zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi.

Powiaty metropolitalne miałyby też zajmować się sprawami wody, ścieków i odpadów, ochrony środowiska, zaopatrzenia w ciepło, energię i gaz, promocji regionu czy tworzenia jednostek organizacyjnych o znaczeniu metropolitalnym. Innym zadaniem byłoby opracowywanie programów dotyczących bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego.

Władze nowej jednostki samorządu tworzyłaby 15-osobowa rada oraz wybierany z jej grona trzyosobowy zarząd (starosta i dwóch wicestarostów). Kadencja rady ma trwać cztery lata, a radni byliby wybierani w wyborach bezpośrednich. Projekt PO to kolejne podejście do tzw. ustawy metropolitalnej. Od lat taką ustawę postulują m.in. samorządy miast z aglomeracji katowickiej. Poprzednie projekty nie wyszły poza etap konsultacji międzyresortowych.

W środę Sejm zajmie się też sprawozdaniem komisji spraw wewnętrznych o rządowym projekcie dot. odszkodowań dla funkcjonariuszy z tytułu śmierci, wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami służby. Przepisy dotyczą funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, BOR, ABW, AW i CBA. Projekt odnosi się także do członków rodzin zmarłych funkcjonariuszy.

W porządku obecnych obrad Sejmu jest ponadto senacki projekt, który zakłada pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i dla osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989, propozycja Twojego Ruchu, która zakłada obniżenie - z 18 do 16 lat - wieku, w którym można głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. TR proponuje taką zmianę tylko w wyborach do PE, bo analogiczna zmiana w wyborach parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich wymagałaby zmiany w konstytucji.

Sejm rozpatrzy też projekt uchwały w sprawie upamiętnienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama