Supernowoczesna broń z Radomia

Nikt na świecie nie ma takiego rozwiązania, że na bazie jednej komory można konfigurować karabinek kolbowy i bezkolbowy - mówi Andrzej Arczewski, dyrektor techniczny nowo otwartej Fabryki Broni w Radomiu.

W zakładzie, który docelowo da zatrudnienie kilkuset osobom, będzie wytwarzany supernowoczesny karabin szturmowy kalibru 5,56 mm i nowy pistolet samopowtarzalny o kalibrze 9 mm. Karabin szturmowy wchodzi w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Projekt opracowali konstruktorzy z Radomia i Wojskowej Akademii Technicznej. Broń wyposażono w elektroniczny osprzęt. Zdaniem prezesa Fabryki Broni Tomasza Nity jest to broń, która nie tylko dorównuje najnowocześniejszym konstrukcjom na świecie, ale pod pewnymi względami je wyprzedza i przewyższa.

Kompleks nowej Fabryki Broni został przekazany przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Został zbudowany przez firmę Rosabud w ciągu 14 miesięcy.  Łączny koszt inwestycji wyniósł 103 mln zł. 72 mln zł wyłożyła Agencja Rozwoju Przemysłu, 20,3 mln Polski Holding Obronny, a niemal 11 mln sama fabryka. W kompleksie fabryki znajdują się hale produkcyjne, laboratoria, budynki administracyjne i strzelnica.

W uroczystości otwarcia fabryki wzięli udział między innymi: Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Premier RP Donald Tusk, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nowa fabryka powstała w Radomiu. Tak jak pomagaliśmy przy tej inwestycji, jesteśmy w stanie pomagać przy każdej następnej - zapewniał Andrzej Kosztowniak. 

- Dozbrajając i unowocześniając polską armię, chcemy dozbroić i unowocześnić polski przemysł i technologie, bo to będzie miało znaczenie dla naszej obronności - mówił premier Tusk. Podkreślał też osobiste zaangażowanie Ewy Kopacz w powstanie radomskiej fabryki. - Powiem wprost: Nie dawała nam żyć - mówił. Premier wyraził też przekonanie, że nie wszystko, co ma wymiar ogólnokrajowy, musi mieścić się w Warszawie. - Są w Polsce ambitne, ale w historii poszkodowane miasta, które powinny dostać szansę. Takim miastem jest właśnie Radom - mówił premier.

Obecnie trwa przeprowadzka części maszyn ze starej, historycznej siedziby Fabryki Broni przy ul. 1905 Roku. Zamówione jest też nowe wyposażenie zakładu. Przenosiny potrwają do końca maja. Produkcja ma ruszyć w drugiej połowie roku. W starych przedwojennych obiektach Zakładów „Łucznik” zostanie utworzony w przyszłości park naukowo-technologiczny.

Siedziba Fabryki Broni znajduje się na północnych obrzeżach Radomia   Ks. Zbigniew Niemirski /GN Siedziba Fabryki Broni znajduje się na północnych obrzeżach Radomia

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jaahquubel
  06.03.2014 15:02
  Jaahquubel
  Powinno być wszędzie "karabinek", a nie "karabin szturmowy". To ostatnie to kalka językowa, to pierwsze to oficjalna nomenklatura (czemu oficjalnie to się nie nazywa karabinem szturmowym - nie wiem, ale to już inna sprawa).
 • Beszad
  06.03.2014 16:00
  Beszad
  Po ostatnich doświadczeniach Polska powinna dokonać diametralnej zmiany strategii obronnej. Nie mamy kim bronić Kraju, więc trzeba przeszkolić każdego kto może trzymać broń w ręku, od 18- do 60-latka. Szkolenia powinny obejmować obsługę broni i organizację na wypadek wojny. Każdy powinien znać swego potencjalnego dowódcę. Broń powinna być deponowana w magazynie każdego miasta. Każdy też powinien wiedzieć, gdzie się udać w przypadku zagrożenia.

  Nie chcę tu siać paniki i dramatyzować. Chodzi mi tylko o taką obywatelską wizję obrony narodowej. Kiedy potencjalny wróg wiedziałby, że tak jesteśmy zorganizowani, nie potrzebowalibyśmy nawet nowoczesnego sprzętu, bo nikt z rakietami nie pchałby się do kraju, gdzie czekałaby go dobrze zorganizowana wojna partyzancka. Chodzi więc bardziej o prewencję.
 • JotDee
  07.03.2014 10:36
  Czyli tradycje COP-u są kontynuowane. Jestem za. Brawo Radom.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Wtorek
rano
15°C Wtorek
dzień
16°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
wiecej »