Nikt na świecie nie ma takiego rozwiązania, że na bazie jednej komory można konfigurować karabinek kolbowy i bezkolbowy - mówi Andrzej Arczewski, dyrektor techniczny nowo otwartej Fabryki Broni w Radomiu.
W zakładzie, który docelowo da zatrudnienie kilkuset osobom, będzie wytwarzany supernowoczesny karabin szturmowy kalibru 5,56 mm i nowy pistolet samopowtarzalny o kalibrze 9 mm. Karabin szturmowy wchodzi w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Projekt opracowali konstruktorzy z Radomia i Wojskowej Akademii Technicznej. Broń wyposażono w elektroniczny osprzęt. Zdaniem prezesa Fabryki Broni Tomasza Nity jest to broń, która nie tylko dorównuje najnowocześniejszym konstrukcjom na świecie, ale pod pewnymi względami je wyprzedza i przewyższa.
Kompleks nowej Fabryki Broni został przekazany przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Został zbudowany przez firmę Rosabud w ciągu 14 miesięcy. Łączny koszt inwestycji wyniósł 103 mln zł. 72 mln zł wyłożyła Agencja Rozwoju Przemysłu, 20,3 mln Polski Holding Obronny, a niemal 11 mln sama fabryka. W kompleksie fabryki znajdują się hale produkcyjne, laboratoria, budynki administracyjne i strzelnica.
W uroczystości otwarcia fabryki wzięli udział między innymi: Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Premier RP Donald Tusk, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski.
- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nowa fabryka powstała w Radomiu. Tak jak pomagaliśmy przy tej inwestycji, jesteśmy w stanie pomagać przy każdej następnej - zapewniał Andrzej Kosztowniak.
- Dozbrajając i unowocześniając polską armię, chcemy dozbroić i unowocześnić polski przemysł i technologie, bo to będzie miało znaczenie dla naszej obronności - mówił premier Tusk. Podkreślał też osobiste zaangażowanie Ewy Kopacz w powstanie radomskiej fabryki. - Powiem wprost: Nie dawała nam żyć - mówił. Premier wyraził też przekonanie, że nie wszystko, co ma wymiar ogólnokrajowy, musi mieścić się w Warszawie. - Są w Polsce ambitne, ale w historii poszkodowane miasta, które powinny dostać szansę. Takim miastem jest właśnie Radom - mówił premier.
Obecnie trwa przeprowadzka części maszyn ze starej, historycznej siedziby Fabryki Broni przy ul. 1905 Roku. Zamówione jest też nowe wyposażenie zakładu. Przenosiny potrwają do końca maja. Produkcja ma ruszyć w drugiej połowie roku. W starych przedwojennych obiektach Zakładów „Łucznik” zostanie utworzony w przyszłości park naukowo-technologiczny.
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Siedziba Fabryki Broni znajduje się na północnych obrzeżach Radomia
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.