Prezydent USA Barack Obama złoży w czerwcu wizytę w Polsce i weźmie udział w uroczystościach 25-lecia przemian demokratycznych. Podczas wizyty w Europie Obama będzie też m.in. uczestniczył w szczycie G7 w Brukseli.
Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że prezydent Stanów Zjednoczonych przyjął zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego do złożenia w czerwcu wizyty w naszym kraju i weźmie udział w uroczystościach z okazji 25-lecia wolnej Polski.
O podróży prezydenta USA do Europy poinformował w środę wiceprezydent Joe Biden. "Z przyjemnością ogłaszam, że w czerwcu prezydent Obama wróci do Europy. Złoży wizytę w Polsce podczas 25. rocznicy demokratycznych wyborów, pierwszych po długim czasie" - powiedział Biden w Radzie Atlantyckiej (Atlantic Council) w Waszyngtonie.
Pod koniec marca Komorowski mówił, że jego zaproszenie dla prezydenta USA na uroczystości 4 czerwca zostało przyjęte "z zainteresowaniem". Prezydent podkreślał wówczas, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi potwierdzającej przyjazd Obamy, ale "są okoliczności, które pozwalają na to liczyć".
Z kolei w kwietniu źródła dyplomatyczne PAP informowały, że Obama może wziąć udział w uroczystości wręczenia Nagrody Solidarności w Warszawie. Nagrodę zainicjowało polskie MSZ.
Według dotychczasowych informacji z Kancelarii Prezydenta Komorowskiego oficjalne obchody Święta Wolności odbędą się 4 czerwca w Warszawie; centralnym punktem ma być uroczystość z udziałem pary prezydenckiej oraz zaproszonych głów państw i szefów rządów; Komorowski ma wygłosić orędzie oraz wręczyć odznaczenia osobom zasłużonym dla polskiej wolności.
Do wizyty Obamy w Polsce, która uwolniła się spod wpływów Moskwy i po upadku żelaznej kurtyny przyłączyła się do NATO, dojdzie w czasie, gdy Waszyngton próbuje uspokoić swoich europejskich sojuszników zaniepokojonych kryzysem na Ukrainie - skomentowała w środę agencja AFP.
Obama gościł w Polsce w maju 2011 r. z dwudniową wizytą. Był wtedy gościem specjalnym roboczego obiadu w ramach zorganizowanego przez prezydenta Komorowskiego XVII szczytu Europy Środkowej, podczas którego przywódcy 20 państw dyskutowali o możliwościach wsparcia przemian w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie. Prezydent USA zadeklarował wówczas potwierdzenie ważności sojuszu między państwami Europy Środkowej a Stanami Zjednoczonymi.
Prezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał wówczas także z Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. W Pałacu Prezydenckim spotkał się z liderami opozycji antykomunistycznej z czasów PRL i z przedstawicielami partii politycznych, natomiast podczas spotkania w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozmawiał z bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej. Obama złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Bohaterów Getta.
Poza wizytą w Polsce, podczas zbliżającej się podróży do Europy, Obama będzie też uczestniczył w szczycie G7 w Brukseli. Zbierze się on zamiast szczytu G8, który miał się odbyć 4-5 czerwca w Soczi, ale został anulowany z powodu wydarzeń na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję. Prezydent USA weźmie też udział w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.
Obama, który po raz ostatni odwiedził Europę pod koniec marca, wróci we wrześniu na Stary Kontynent. Wówczas weźmie udział w szczycie NATO w Wielkiej Brytanii.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.