Bezrobocie i masowe migracje to zjawiska, na które trzeba znaleźć adekwatną odpowiedź, promując solidarność i godność osoby.
Pisze o tym Papież do dyrektora generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy Guya Rydera. Przesłanie opublikowano w związku z rozpoczętą dziś w Genewie sesją tego gremium. Tematem obrad jest „Budowanie przyszłości godną pracą”.
Ojciec Święty zwraca uwagę, że bezrobocie stoi u podstaw rozszerzania się zjawiska ubóstwa. Brak pracy jest szczególnie dotkliwy i demoralizujący dla młodych pokoleń, które czują się wyłączone ze społeczeństwa, tracąc szansę na odnalezienie własnej godności.
Drugim problemem jest migracja, która w naszych czasach przybiera charakter masowy. Niestety nadzieja na lepszą przyszłość natrafia często na mur „zglobalizowanej obojętności”, jeśli nie wprost na złą wolę. Wynikiem tego są takie zjawiska, jak handel ludźmi, przymusowa praca czy wręcz niewolnictwo. „Tak dłużej nie może być! – pisze Franciszek. – Handel ludzkimi istotami to plaga, zbrodnia przeciwko całej ludzkości. Nadszedł czas, by połączyć siły i pracować razem dla uwolnienia ofiar tego procederu i wykorzenienia tej zbrodni, która uderza w nas wszystkich”.
Papież zachęca zatem do solidarnego zaangażowania na rzecz godności każdej osoby i do większej determinacji przy wprowadzaniu międzynarodowych standardów zatrudnienia. Wymaga to postawienia człowieka w centrum rozwoju, przyjrzenia się działalności koncernów międzynarodowych oraz wsparcia rządów w prowadzeniu polityki migracyjnej zgodnej z dobrem wspólnym i zabezpieczającej przed wspomnianymi nadużyciami czy tragediami związanymi z przemieszczaniem się ludności. Jest to oczywiście związane z określeniem na przyszłość zrównoważonych celów rozwoju. Należą do nich: wykorzenienie przyczyn nędzy i głodu, ochrona środowiska, zagwarantowanie wszystkim godnej pracy oraz ochrona rodziny jako podstawowego warunku wszelkiego rozwoju ludzkiego – napisał Papież do dyrektora generalnego Światowej Organizacji Pracy.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.