Porażka reformy "Obamacare"

Sąd Najwyższy USA orzekł w poniedziałek, że firmy rodzinne lub kontrolowane przez kilka osób nie muszą zapewniać pracownikom w ramach polis ubezpieczeniowych dostępu do antykoncepcji i środków poronnych, jeśli narusza to przekonania religijne ich właścicieli.

To przegrana administracji prezydenta Baracka Obamy. Zwana Obamacare reforma ubezpieczeń zdrowotnych, która weszła w życie z początkiem roku, wprowadziła bowiem wymóg, by w ramach obowiązkowych polis firmy w pełni pokrywały pracownicom także koszty antykoncepcji, w tym wkładek wewnątrzmacicznych czy budzących kontrowersje pigułek zażywanych już po stosunku. W przeciwnym razie firmy musiałyby płacić karę.

Pięciu z dziewięciu sędziów uznało, że firmy komercyjne mogą kierować się przekonaniami religijnymi i w myśl ustawy o wolności religii (RFRA – Religious Freedom Restoration Act), jeśli nie chcą, nie muszą oferować polis zapewniających antykoncepcję. Sąd podkreślił jednak, że jego decyzja dotyczy jedynie firm rodzinnych lub kontrolowanych przez kilka osób, między którymi panuje zgodność w tej sprawie. To właśnie właściciele dwóch takich firm złożyli pozwy, oskarżając Obamacare o łamanie ich przekonań religijnych.

Wyrok sądu jest zwycięstwem Davida Greena, właściciela sieci Hobby Lobby, która ma ponad 600 sklepów z artykułami biurowymi i pamiątkami w całych Stanach Zjednoczonych i zatrudnia ponad 15 tys. osób. Green szczyci się, że prowadzi firmę zgodnie ze swymi chrześcijańskimi przekonaniami – jego sklepy są nieczynne w niedziele, a pracownicy wynagradzani znacznie powyżej płacy minimalnej. Drugi pozew, który rozpatrywał Sąd Najwyższy, złożyła zatrudniająca 950 osób firma rodzinna Conestoga Wood Specialties Corp., producent szafek drewnianych, której właściciele są mennonitami.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Samuel Alito podkreślił jednak, że decyzja Sądu Najwyższego nie może być rozumiana jako obowiązkowa utrata ubezpieczeń obejmujących antykoncepcję. Zasugerował, że administracja USA może znaleźć inne rozwiązania, by zapewnić darmową antykoncepcję kobietom pracującym w firmach, które skorzystają z klauzuli sumienia. Rząd może po prostu sam za to płacić albo zastosować te same rozwiązania, jakie już obowiązują wobec Kościoła katolickiego w USA czy religijnych organizacji non profit, które uzyskały dyspensę od kontrowersyjnego przepisu reformy Obamy. W ich przypadku pracownicy dalej mają zapewnioną antykoncepcję, ale jej koszty pokrywają zazwyczaj same firmy ubezpieczeniowe.

Jak podaje Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich, do sądów w USA wpłynęło prawie 50 innych pozwów wniesionych przez firmy, które oskarżyły Obamacare o naruszanie wolności religijnej. Niektóre firmy nie chcą płacić za środki wczesnoporonne, inne - za jakąkolwiek antykoncepcję. Na rozpatrzenie czekają też oddzielne pozwy złożone przez szpitale lub uniwersytety związane z wyznaniami religijnymi.

«« | « | 1 | » | »»
 • jurek
  01.07.2014 08:27
  "porażka reformy obamacare"? Reforma "Obamacare" to ogromny projekt w pozwalający na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej kilkudziesięciu milionom amerykanów (dotychczas pozostających poza systemem lub tylko w ograniczonym zakresie).To, że nielubiany przez prawicowców Obama wprowadził ten projekt to jednak nie powinno chyba zaciemniać istoty samego projektu (co do zasady), który jest - tak uważam - jak najbardziej zgodny ze społeczną nauką także naszego Kościoła
  Sprawa antykoncepcji to drobny (i jak widać najbardziej kontrowersyjny) fragment projektu i słusznie, iż jest kwestionowany.
 • nika
  01.07.2014 10:30
  Bogu dzięki za to, że są jednak sędziowie w USA.
  I jest to też bardzo czytelny sygnał, że nie tylko wolno, ale trzeba dopominać się o szacunek dla własnych przekonań i wypływających z tego konsekwencji także w życiu społecznym, publicznym. Dla siebie, dla innych.
  A kiedy przeczytałam o firmie posiadającej tak dużą sieć sklepów i działającą zgodnie z przekonaniami i szanującej pracowników także w zakresie biblijnej zasady - "godzien jest robotnik zapłaty swojej" to aż mi się serce uśmiechnęło....
  Panie Jezu, króluj!
 • DNA
  01.07.2014 13:39
  Och! Co za łaskawcy?!!
 • gkre
  02.07.2014 08:29
  Chciałabym mieć możliwość wyboru funduszu zdrowia i zamiast dostępu do refundowanej antykoncepcji mieć refundację np. Bioselfu albo pasków LH.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  26°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  wiecej »