Obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego potrwają kilka dni. Co nas czeka w stolicy w związku z tym wydarzeniem?
Środa, 30 lipca
Przed południem z powstańcami w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkał się Bronisław Komorowski. Prezydent przyznał kombatantom odznaczenia państwowe.
Wieczorem wielu Warszawiaków miało ciężki orzech do zgryzienia. Oglądać bój piłkarzy Legii o Ligę Mistrzów czy też starać się o bilety i pójść na długo oczekiwany film „Miasto 44”. Specjalny pokaz produkcji w reżyserii Jana Komasy odbył się o godz. 21 na Stadionie Narodowym.
Czwartek, 31 lipca
Przeddzień wybuchu powstania to w kalendarzu obchodów uroczysta sesja rady miasta stołecznego Warszawy, która odbędzie się w południe.
O godz. 18 na placu Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, celebrowana przez biskupów warszawskich pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Po Eucharystii uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Wieczór zakończy widowisko na placu Krasińskich zatytułowane „Śpiew murów.
Piątek 1, sierpnia
Dzień rozpocznie się o godz. 9 od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie (ul. Filtrowa 68)
Godzinę później w parku im. generała Gustawa Orlicz-Dreszera odbędą się uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”.
W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. A o godz. 14 powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku gen. Grota Roweckiego (ul. Chopina) oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejskiej).
W godzinę "W" władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny.
Uroczystości będą kontynuowane o 19.00 przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna. Po uroczystościach pod pomnikiem kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji Warszawy.
Na placu Piłsudskiego o 20.00 rozpocznie się wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych "Warszawiacy śpiewają (nie)Zakazane Piosenki".
O godz. 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) zapłonie symboliczny ogień pamięci, który będzie palił się przez 63 dni.
O północy uroczysta premiera spektaklu-oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Reżyseria, adaptacja i scenografia Krystyna Janda. Muzyka Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem MPW. Na premierę wstęp z zaproszeniami. Spektakl będzie jeszcze grany 2-5 sierpnia. Wstęp biletowany, koszt 14 zł.
Sobota, 2 sierpnia
O 12.00 rozpocznie się gra miejska Twoja klisza z Powstania „Za wolność waszą i naszą”.
Wieczorem, o 20.00 w MPW spektakl – oratorium Krystyny Jandy na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z powstania warszawskiego”.
Niedziela, 3 sierpnia
Na godz. 11 organizatorzy zapraszają rodziny do Parku Wolności przy MPW na spotkanie rodzinne "Podwórkowi powstańcy czyli dzieci w Powstaniu". Wstęp wolny.
O 12.30 abp Henryk Hoser i kard. Kazimierz Nycz odprawią Mszę św. w katedrze warszawsko-praskiej. Po Eucharystii koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W godz. 14-19 w Parku Praskim można będzie zobaczyć, jakim sprzętem bojowym dysponowali powstańcy i okupanci.
W Parku Wolności o 18 zostanie odprawiona Msza św. dla warszawiaków i harcerzy. Udział w niej wezmą powstańcy.
Poniedziałek, 4 sierpnia
Promocja książki "Dziennik Powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego. Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego MPW, godz. 18.
O 20.00 w MPW spektakl – oratorium Krystyny Jandy na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z powstania warszawskiego”.
Wtorek, 5 sierpnia
Złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18 przy Skwerze Pamięci, w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.
O 20.00 w MPW spektakl – oratorium Krystyny Jandy na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z powstania warszawskiego”.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.